انواع داده ها در جاوا اسکریپت

سلام سلام ما هپی لرن هستیم و شما دارید سومین پست آموزشیمون رو از سایت ویرگول می‌خونید.

در هپی لرن درباره‌ی موضوعات و مهارت هایی صحبت می‌کنیم که فارغ از این که شما با چه زبان برنامه نویسی دارید کد می‌زنید و یا چند ساله که دارید در حوزه برنامه نویسی فعالیت می‌کنید، میتونه بهتون کمک کنه تا در مسیر درست قرار بگیرید و سطح رضایتتون از کد زنی بالا ببرید. شما میتونید مقالات ما رو شنبه‌ها و جمعه ها از همین صفحه دنبال کنید.

موضوع این پست انواع داده ها در جاوا اسکریپت (Data Types):

قبل از این که این بحثو شروع کنیم قصد داریم با تابع typeof اشنا بشیم. این تابع یه ورودی میگیره و نوع اون رو برامون مشخص میکنه. در ادامه از typeof مثال‌های زیادی می‌بینیم.خوب بریم سراغ انواع داده ها:
1) Number : همه عددهایی که باهاشون سروکار داریم تو این دسته قرار می‌گیرن برای مثال 12، 4e-8 ، -873، 7.8 همه از نوع number هستند.

مثال‌هایی از Number
مثال‌هایی از Number

همین طور که در بالا می‌بینیم NaN که مخففNot a Number هست جزو Number به حساب میاد:)
2) BigInt :این نوع داده برای نگهداری اعداد صحیح استفاده میشه پس اعداد اعشاری مثل 7.8 جزو BigInt به حساب نمیاد. معمولا از BigInt برای نگهداری اعداد خیلی بزرگ استفاده می‌کنند. خوب حالا اعداد خیلی بزرگ چه مقادیری هستند؟

هر عددی که از مقدار اول یعنی 9007199254740991 بزرگتر باشه یا از مقدار 9007199254740991- کوچکتر باشه بهش میگن اعداد بزرگ.
3) String : استرینگ یا همون رشته ها یکی دیگر از انواع داده در جاوا اسکریپت هست. همه کاراکترها، کلمه ها و جمله ها جزو رشته ها هستند. یادمون باشه که رشته ها رو بین ‘ ‘ یا ” ” قرار بدیم. خوب یه چند تا مثال از رشته ها:

مثال‌هایی از String
مثال‌هایی از String

رشته ها میتونن ترکیبی از اعداد و کاراکتر ها باشند مثل ” Happy Learn 1400″
4) Undefined: یک مقدار پیشفرض برای متغیرهایی هست که مقدار ندارن. یعنی موقع ساختن این متغیر بهش مقدار داده نشده.

برای شما

در اینجا ما name رو تعریف کردیم ولی بهش مقداری ندادیم پس نوع این داده undefined.
5) Boolean : این نوع داده شامل true و false هست. از این نوع داده برای عبارت های شرطی بیشتر استفاده میکنیم. مثلا میگیم اگه این متغیر مقدارش true بود این کارو انجام بده .

مثال‌هایی از boolean
مثال‌هایی از boolean

ما میتونیم نوع های دیگه داده رو به Boolean تبدیل کنیم. برای این کار میتونیم از دو روش استفاده کنیم:
1) از !! قبل داده و متغیرمون استفاده کنیم
2) از تابع Boolean استفاده کنیم، این تابع یه مقداری رو میگیره و بهمون میگه مقداری که درسته (true) یا غلط (false).

تبدیل به boolean
تبدیل به boolean

خوب همین طور که داریم همه اعداد بجز صفر وقتی به Boolean تبدیل میشند مقدارشون برابر trueهست. همچنین همه رشته ها بجز رشته خالی (“”) مقدار true دارند. undefined و null هنگامی که به boolean تبدیل بشند مقدار false رو دارند.
خوب اینم از دیتا تایپهای اصلی(primitive) جاوا اسکریپت، و بریم به عنوان مطلب پایانی با تفاوت == و === اشنا بشم ? در حقیقت قراره بدونیم که ایا a==b , a===b فرق داره یا نه؟
عملگر == میاد چک میکنه ایا a و b مقدارهای یکسانی دارند یا نه اگه برابر بودند مقدار true برمیگردونه و درغیر این صورت بهمون false میده
و عملگر=== میاد چک میکنه که ایا علاوه بر این که a و b مقدارهای یکسانی دارند، از یک نوع دیتا تایپ هستند یا نه و با توجه به نتیجه بهمون true و false برمیگردونه

با توجه به نکته بالا 10==”10″ برابره چون مقدار هردوشون برابر با 10 ولی 10===”10″ برابر نیست چون با این که مقدار هردوشون برابر با 10 ولی میدونیم که 10 از نوع دیتا تایپ number و “10” از نوع دیتا تایپ string و به همین علت مقدار خروجی false! . سعی کنیم در عبارت های شرطی از === استفاده کنیم تا مطمعن بشیم مقایسمون علاوه بر مقدار، تایپ هم چک میکنه و در ادامه، برناممون به باگی برنمیخوره
حالا یه چند تا تمرین برای شما?! خروجی های کد های زیر را برامون کامنت کنید:)

123451) "Iran" == "iran"
2) 12 + 3=="15"
3) undefined ==""
4) 'hello'=="hello"
5) Boolean(0)===Boolean("")

در اخر هم اگه دوست دارید راجب موضوع خاصی بنویسیم لطفا تو کامنت ها برامون بگید، و همچنین معرفی ما به دوستاتون میتونه بهمون خیلی کمک کنه تا تیم هپی لرن رو بزرگتر کنیم.

نویسنده مطلب: Happy Learn

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.