ایده های جالب برای ساخت اپلیکیشن – 9 ایده برتر برای ساخت نرم افزار های اندروید و ios

اپلیکیشن‌های موبایل
اپلیکیشن‌های موبایل

استفاده از موبایل در میان مردم به شدت گسترش پیدا کرده است. به کمک موبایل می‌توان کارهای زیادی را انجام داد و در واقع موبایل‌ها تبدیل به بهترین دستیار انسان‌ها شده‌اند.

موبایل‌ها هر سال با طراحی بهتر، طول عمر باتری بیشتر و همچنین قدرت پردازش بالاتر عرضه می‌شوند. حتی گوشی‌های میان رده نیز از مشخصات خوبی برخوردار هستند.

اجازه دهید تأثیر موبایل در زندگی روزمره را با یک مثال مرور کنیم. صبح با صدای آلارم گوشی خود از خواب بیدار می‌شوید. برنامه روزانه خود را که از قبل در اپلیکیشن مدیریت وظایف خود ذخیره کرده‌اید، مرور می‌کنید.

ممکن است قبل از بیرون آمدن از تخت، در اپلیکیشن پیام‌ها، آّخرین پیام‌های خود را چک کنید و در صورت لزوم پاسخ دوستان یا همکاران خود را بدهید. سپس از رختخواب بیرون می‌آیید و برای شستن دست و صورت خود به سرویس بهداشتی می‌روید. قبل از آن با استفاده از اپلیکیشن موسیقی موبایل خود، یک موسیقی انرژی بخش پخش می‌کنید و به آن گوش می‌دهید.

پس از شستن دست و صورت، ممکن است بخواهید کمی ورزش کنید، بنابراین با استفاده از اپلیکیشن سلامت نصب شده روی گوشی خود، تعدادی حرکت ورزشی را انجام می‌دهید و در انتها، اپلیکیشن عملکرد ورزشی شما را ارزیابی خواهد کرد.

سپس برای خوردن صبحانه اقدام می‌کنید، در حین خوردن صبحانه آخرین اخبار را از کانال‌های شبکه‌های اجتماعی نصب شده روی گوشی خود دریافت می‌کنید.

برای رفتن به محل کار آماده می‌شوید. با گوشی خود یک تاکسی اینترنتی را سفارش داده و به محل کار خود می‌روید. راننده تاکسی اینترنتی، با استفاده از مسیریاب نصب شده روی گوشی خود، بهترین و کم ترافیک‌ترین مسیر را برای رساندن شما انتخاب می‌کند.

سرگرم انجام دادن وظایف خود هستید که موبایل شما رسیدن زمان ناهار را اعلام می‌کند. باز هم با استفاده از موبایل و اپلیکیشن‌ نصب شده روی گوشی خود، اقدام به سفارش ناهار و نوش جان کردن آن می‌کنید.

اپلیکیشن سفارش غذا
اپلیکیشن سفارش غذا

در حین خوردن غذا، سری به اپلیکیشن فروشگاه آنلاین روی گوشی خود زده و محصولات مورد نیاز خود را خریداری می‌کنید.

هزینه ناهار دیروز را هم که مهمان همکار خود بوده‌اید با استفاده از اپلیکیشن بانکی موجود در گوشی خود، پرداخت می‌کنید. پس از بازگشت از محل کار و هنگام استراحت، بلیت سفر هفته بعد خود را با اپلیکیشن خرید بلیتی که روی گوشی خود دارید، خریداری می‌کنید.

از آنجا که با خود قرار گذاشته‌اید روزی ۱۰ کلمه انگلیسی جدید را یاد بگیرید، با استفاده از اپلیکیشن آموزش زبان این کار را انجام می‌دهید.

آخر شب هم مادر شما که حسابی دلتنگ شده است با استفاده از یک تماس ویدیویی، احوال شما را جویا می‌شود.

همانطور که می‌بینید، یک گوشی می‌تواند از اول صبح تا آخر شب همراه شما باشد و وظایف زیادی را برایتان انجام دهد. انجام این وظایف نیازمند داشتن یک گوشی با مشخصات و قدرت پردازشی مناسب است.

اما داشتن مشخصات خوب، به تنهایی نمی‌تواند انجام وظایف را تضمین کند و برای انجام وظایف مختلف باید اپلیکیشن‌های مختلفی را روی گوشی خود نصب کنید.

در مثالی که در مقدمه ذکر شد، به کاربرد چندین و چند اپلیکیشن در زندگی روزمره ذکر شد. تقریباً برای هر نیازی یک اپلیکیشن مناسب ساخته شده است و به خوبی وظایف خود را انجام می‌دهد.

اما آیا ایده دیگری برای ساخت اپلیکیشن وجود ندارد؟ آیا اپلیکیشن‌های موجود تمامی وظایف خود را به بهترین شکل انجام می‌دهند؟

اگر بخواهید یک اپلیکیشن برای موبایل طراحی کنید، ایده شما چیست؟

در این مطلب قصد داریم ایده های جالب برای ساخت اپلیکیشن را برایتان شرح دهیم. ممکن است بعضی از این ایده‌ها به ذهن شما هم رسیده باشد. بنابراین مباحثی که باید برای پیاده سازی یک اپلیکیشن بیاموزید را نیز مطرح خواهیم کرد تا بتوانید ایده خود را عملی کنید.

همچنین با بهترین ایده‌هایی که تاکنون در زمینه اپلیکیشن موبایل پیاده سازی شده است، آشنا خواهید شد. در ادامه هم تعدادی ایده برای ساخت اپلیکیشن موبایل مطرح خواهد شد.

تصویر زیر نموداری از رشد درآمد حاصل از اپلیکیشن‌های موبایلی در جهان را نشان می‌دهد:

رشد درآمد حاصل از اپلیکیشن‌های موبایل
رشد درآمد حاصل از اپلیکیشن‌های موبایل

این نمودار نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۳، مجموع درآمد حاصل از اپلیکیشن‌های موبایلی به 935.2 میلیارد دلار خواهد رسید.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که بازار اپلیکیشن‌های موبایلی و درآمد‌های وابسته به آن‌ها بسیار داغ است و شما هم با داشتن ایده‌ای ناب و پیاده‌سازی آن می‌توانید به کسب درآمد بپردازید.

برای پیاده سازی یک اپلیکیشن موبایل به چه دانشی نیاز است؟

امروزه پلتفرم‌هایی وجود دارند که به شما اجازه ساخت اپلیکیشن موبایل بدون حتی یک خط کدنویسی را می‌دهند.

معروف‌ترین پلتفرم‌های ساخت اپلیکیشن بدون داشتن دانش کدنویسی عبارت‌اند از:

Andromo: محبوب‌ترین پتلفرم ساخت اپلیکیشن اندروید، دارای نسخه‌های رایگان و پولی.

AppsGeyser: یک پلتفرم کاملاً رایگان برای ساخت اپلیکیشن اندروید.

AppMakr: یک پلتفرم مبتنی بر ابر که به شما اجازه ساخت اپلیکیشن‌های اندروید، آی او اس (iOS) و اچ تی ام ال (html) را می‌دهد.

Appy Pie: پلتفرمی برای ساخت اپلیکیشن‌های ویندوز، iOS و اندروید. اپلیکیشن اندروید ساخته شده با این پلتفرم را می‌توانید در گوگل پلی منتشر کنید.

Appery: پلتفرمی برای ساخت آسان و سریع اپلیکیشن‌های ویندوز، اندروید و iOS.

Swiftic: پلتفرمی با امکانات فراوان برای ساخت اپلیکیشن‌های اندروید و iOS

در همین راستا می‌توانید مقاله بدون کدنویسی اپلیکیشن موبایل خلق کنید در مجله فرادرس را مطالعه کنید.

اگرچه همواره می‌توانید از پلتفرم‌های ساخت اپلیکیشن استفاده کنید، اما هیچ چیز مانند برنامه نویسی و طراحی اپلیکیشن توسط خودتان نمی‌شود.

در استفاده از پلتفرم‌های ساخت اپلیکیشن ممکن است با محدودیت‌هایی مواجه شوید. برای مثال یک پلتفرم تمامی امکانات خود را در نسخه رایگان عرضه نمی‌کند. یا این ممکن است نتوانید تغییرات دلخواه خود را در یک اپلیکیشن اعمال کنید.

ساخت و توسعه اپلیکیشن موبایل
ساخت و توسعه اپلیکیشن موبایل

اما با یاد گرفتن برنامه نویسی و تسلط بر زبان‌هایی که می‌توان با آن‌ها عملکردهای مختلف اپلیکیشن را تعریف کرد، طراحی و ساخت هر اپلیکیشنی ممکن است.

یادگیری زبان جاوا برای توسعه اپلیکیشن اندروید و یادگیری زبان سوئیفت (Swift) برای توسعه اپلیکیشن iOS توصیه می‌شود.

در صورتی که می‌خواهید ایده های جالب برای ساخت اپلیکیشن را اجرا کنید، توصیه می‌کنیم آموزش‌های زیر را از سایت فرادرس تهیه و مشاهده کنید:

در ایده پردازی برای ساخت اپلیکیشن، به چه نکاتی توجه کنیم؟

همواره باید محیط زندگی خود و شرایط حاکم بر کشور خود را برای ساخت یک اپلیکیشن در نظر بگیرید.

اگر شخصی در اروپا اپلیکیشنی توسعه داده و با استفاده از آن به موفقیت رسیده، پیاده سازی دقیق آن اپلیکیشن در ایران لزوماً شما را به موفقیت نخواهد رساند.

شهر محل زندگی خود را در نظر بگیرید و با خود فکر کنید که مردم چه کمبودها و نیازهایی دارند. آیا می‌شود این نیازها را در قالب یک اپلیکیشن موبایلی برطرف کرد؟

آیا طراحی این اپلیکیشن مستلزم جمع آوری اطلاعات کاربران است؟ اگر این گونه باشد باید مجوزهای لازم را برای توسعه اپلیکیشن و جمع آوری اطلاعات کاربران دریافت کنید.

مثلاً اگر قصد طراحی اپلیکیشنی برای استفاده از دوچرخه‌های اشتراکی را دارید، اول از همه باید مکان‌هایی را برای قرار دادن این دوچرخه‌ها در نظر بگیرید. بدین منظور باید با مسئولان شهرداری شهر خود تعامل داشته باشید.

یا اگر می‌خواهید اپلیکیشنی برای سفارش آنلاین غذا و متصل کردن رستوران‌های شهر به آن اپلیکیشن بسازید، کاربران نیاز خواهند داشت تا در آن اپلیکیشن ثبتنام کنند و اطلاعاتی نظیر آدرس و شماره تلفن خود را وارد کنند.

باید اطمینان دهید که از اطلاعات کاربران به خوبی محافظت خواهید کرد.

بنابراین داشتن یک ایده به تنهایی کافی نیست و باید به چالش‌های پیاده سازی آن نیز توجه کرد.

نوآورانه‌ترین اپلیکیشن‌هایی که تابحال ساخته شده‌اند

اپلیکیشن‌هایی تاکنون ساخته شده‌اند که در واقع دنیا را به دو قسمت پیش از معرفی خود و پس از آن تبدیل کرده‌اند.

اپلیکیشن‌هایی که چندین میلیون کاربر دارند و وظایف خود را به بهترین نحو انجام می‌دهند. خلاقیت و نوآوری به کار رفته در ساخت این اپلیکیشن‌ها ستودنیست و می‌توان آن‌ها را به عنوان الگو در ساخت اپلیکیشن در نظر گرفت.

اپلیکیشن وی چت (WeChat)

اپلیکیشن وی چت
اپلیکیشن وی چت

اگر خارج از کشور چین زندگی کنید، بعید است از این اپلیکیشن استفاده کرده باشید یا حتی اسم آن به گوشتان خورده باشد.

اما وی چت با داشتن ۶۰۰ میلیون کاربر،‌ یکی از بزرگ‌ترین پیام رسان‌های دنیا محسوب می‌شود. یکی از دلایل کلیدی موفقیت وی چت، این است که در واقع این اپلیکیشن چیزی بیش از یک پیام رسان ساده است.

شما می‌توانید از وی چت برای بازی کردن، ارسال پول، برقراری تماس ویدیویی، سفارش تاکسی اینترنتی، سفارش غذا، خرید بلیت سینما، خواندن اخبار، تنظیم قرار ملاقات با پزشک و هزاران کاربرد دیگر استفاده کنید.

وی چت اپلیکیشنی همه کاره است که در واقع به جایی که اپلیکیشن‌هایی مانند فیسبوک و سایر پیام رسان‌ها باید برسند، اشاره می‌کند.

اسنپ چت (Snapchat)

فیلترهای اسنپ چت
فیلترهای اسنپ چت

اسنپ چت با داشتن بیش از صد میلیون کاربر فعال در دنیا که رنج سنی آن‌ها بین ۱۸ تا ۲۴ سال است، یک پدیده فرهنگی در دنیای مدرن محسوب می‌شود.

ایده پیام رسانی در این اپلیکیشن بسیار ساده است. زمانی که یک پیام را برای دوست خود ارسال کردید، به محض مشاهده پیام توسط او، پیام برای همیشه پاک خواهد شد. یعنی مبنای کارکرد اسنپ چت، ارسال تصاویر و پیام‌های موقتی است و با همین ایده توانسته میلیون‌ها مخاطب را به خود جذب کند.

در واقع ایده اصلی سازندگان برنامه، ابزار احساسات در لحظه بوده است.

هنگامی که تصویری از خود را برای دوست خود می‌فرستید، می‌توانید انواع و اقسام فیلترهای گوناگون را روی عکس خود اعمال کنید.

اوبر (Uber)

اپلیکیشن اوبر
اپلیکیشن اوبر

مبداً و مقصد خود را مشخص کنید. نزدیک‌ترین خودرو به دنبال شما خواهد آمد و شما را به مقصد خواهند رساند. هزینه را نیز با کارت بانکی خود پرداخت کنید. همین!

اوبر با پیاده سازی این ایده، روشی آسان برای درخواست تاکسی به وسیله موبایل فراهم کرده است.

درخواست تاکسی و قبول آن از سوی راننده به سادگی انجام می‌شود. هر شخصی حتی با داشتن خودروی شخصی می‌تواند در ساعات آزاد خود به مسافرکشی و کسب درآمد بپردازد.

هنگام طی کردن یک مسیر، می‌توانید شخصی که با شما هم مسیر است را نیز به مقصد برسانید و مقداری درآمد کسب کنید.

اوبر هم اکنون در ۵۸ کشور و ۳۰۰ شهر دنیا فعال است.

اپلیکیشن shyp

عکس برداری از مرسوله پستی در اپلیکیشن shyp
عکس برداری از مرسوله پستی در اپلیکیشن shyp

فرض کنید می‌خواهید وسیله‌ای را برای دوست خود به صورت پستی ارسال کنید.

کافیست shyp را باز کرده و از وسیله خود یک عکس بگیرید. یک پیک به درب منزل شما خواهد آمد و مرسوله شما را به نزدیک‌ترین نقطه پستی حمل خواهد کرد. در آن جا مرسوله شما توسط افراد متخصص بسته بندی شده و به مقصد ارسال خواهد شد!

همچنین می‌توانید یک نام کاربری در اپلیکیشن ثبت کرده و آدرس خود را نیز اضافه کنید تا دوستان شما بتوانند تنها با استفاده از نام کاربریتان برای شما چیزهایی را ارسال کنند.

در اپلیکیشن می‌توانید مراحل ارسال بسته خود را به صورت لحظه‌ای مشاهده و پیگیری کنید.

اپلیکیشن Lark

مکالمه اپلیکیشن lark با کاربر درمورد صبحانه‌ای که صرف کرده است
مکالمه اپلیکیشن lark با کاربر درمورد صبحانه‌ای که صرف کرده است

یکی از ایده‌ های جالب برای ساخت اپلیکیشن که در Lark پیاده سازی شده است، استفاده از هوش مصنوعی برای کاهش وزن است.

اپلیکیشن می‌تواند فعالیت‌های ورزشی و تغذیه شما را بررسی کند. رابط کاربری Lark به صورت یک پیام رسان طراحی شده است تا این تصور که در حال مکالمه با یک مشاور هستید برای شما القا شود. برای یادگیری ساخت یک اپلیکیشن چت، آموزش زیر را در فرادرس تهیه و مشاهده کنید:

اپلیکیشن می‌تواند با توجه به تجربیات گذشته و اهدافی که برای خود تهیه کرده‌اید به شما توصیه‌هایی در زمینه ورزش و تغذیه ارائه دهد.

اپلیکیشن دولینگو (Duolingo)

اپلیکیشن دولینگو
اپلیکیشن دولینگو

دولینگو تلاش می‌کند تا یک زبان جدید را با استفاده از بازی و سرگرمی به شما آموزش دهد.

ایده اصلی این اپلیکیشن، شکستن فرآیند یادگیری زبان به مراحل کوچک و سرگرم‌ کننده است. هدف این است که با دولینگو در طر کردن مراحل یادگیری زبان همراه شوید.

حتی مراحلی که با امتیاز خوبی کسب نکرده‌اید به شما یادآوری می‌شوند تا دوباره آن‌ها را طی کنید.

اپلیکیشن گوگل فوتوز

دسته بندی تصاویر بر اساس چهره در گوگل فوتوز
دسته بندی تصاویر بر اساس چهره در گوگل فوتوز

گوگل فوتوز بهترین اپلیکیشن برای مدیریت عکس‌ها در فضای ابری است.

رابط کاربری آن بسیار ساده و آسان است. قابلیت‌هایی مانند تشخیص چهره‌ها و اشیای موجود در عکس در گوگل فوتوز وجود دارد.

صد میلیون کاربر در حال حاضر از گوگل فوتوز استفاده می‌کنند و دلیل خوبی هم برای استفاده خود از این اپلیکیشن دارند،‌ آن هم کم بودن فضا برای ذخیره عکس‌ها و ویدیوها روی گوشی است.

در همین راستا آموزش ساخت یک گالری عکس را در فرادرس مشاهده کنید:

ایده‌هایی که می‌توانید برای ساخت اپلیکیشن در نظر بگیرید

اگر ایده‌ای برای ساخت اپلیکیشن ندارید، می‌توانید از ایده‌های زیر الهام بگیرید.

۱. اسکن اشیا و خرید آن‌ها

اپلیکیشنی طراحی کنید که با گرفتن عکس از یک شئ، بتواند فروشگاه‌های آنلاینی که آن شئ یا وسیله را برای فروش دارند، به شما نشان دهد.

۲. رزرو آنلاین رستوران

فرض کنید اپلیکیشنی وجود داشته باشد که با ورود به آن بتوانید یک نقشه گرافیکی از رستوران و محل قرار گرفتن میز و صندلی‌های آن را مشاهده کنید. در همین اپلیکیشن می‌توانید میزهای در دسترس را رزرو کنید.

۳. مسیریاب

مسیریاب‌ها الان هم وجود دارند و به خوبی کوتاه‌ترین و کم ترافیک‌ترین مسیرها را برای شما پیدا می‌کنند. اما اگر بخواهید از مسیری بروید که تابحال نرفته‌اید چه؟ اگر بخواهید مسیرهای جدیدی که در آن‌ها جاذبه‌های گردشگری وجود دارد چه؟
می‌توانید مسیریابی طراحی کنید که مسیرهای جدید و نقاط بکر و دست نخورده را به شما نشان دهد.

۴. فرستادن گل و هدیه

می‌توانید اپلیکیشنی طراحی کنید که بتوان در آن‌ها تولد افراد را ثبت کرد.

سپس با دریافت اعلانی مبنی بر نزدیک بودن تولد یک شخص، برای فرستادن گل و هدیه برای او برنامه ریزی کنید.

اپلیکیشن با نشان دادن هدیه فروشی‌ها، به شما در انتخاب هدیه و گل کمک می‌کند.

۵. تشخیص متن از روی دست نوشته

این اپلیکیشن می‌تواند متون را از روی تصاویر دست نوشته‌ها تشخیص دهد. پس از تشخیص متن، می‌توانید آن را ویرایش کرده یا با دیگران به اشتراک بگذارید.

۶. پیدا کردن شخصی برای غذا خوردن در رستوران

تصور کنید که می‌خواهید تنهایی به رستوران بروید اما به تنها غذا خوردن عادت ندارید.

اپلیکیشنی طراحی کنید که سایر افرادی که در آن رستوران تنها هستند را برای شما پیدا کرده و در صورت تمایل بتوانید یک وعده غذا را با هم صرف کنید و از گفت‌وگو با یکدیگر حین صرف غذا لذت ببرید.

این کار با ساخت حساب کاربری در اپلیکیشن و وارد کردن رستوران مقصد و موقعیت مکانی آن شدنیست.

۷. اپلیکیشنی برای انتخاب بهترین سلفی

رقابت سلفی
رقابت سلفی

فرض کنید اپلیکیشنی ساخته‌اید که دوستانتان می‌توانند در آن عضو شوند.

رقابتی بین دوستان خود برای گرفتن بهترین سلفی برگزار می‌کنید. افراد می‌توانند به بهترین سلفی‌ها رأی دهند.

می‌توانید از ابزار مختلف و فیلترهای هوش مصنوعی نیز برای بهتر شدن سلفی خود کمک بگیرید.

همچمنین ویرایشگر عکس موجود در اپلیکیشن می‌تواند به صورت اتوماتیک نواقص موجود در عکس را حذف کند.

افراد می‌توانند در مورد تکنیک‌های گرفتن بهترین سلفی نیز با هم بحث کنند.

۸. انتخاب بهترین رنگ مو

گاهی افراد نمی‌دانند که انتخاب چه رنگ مویی برای آن‌ها مناسب است.

یکی از ایده های جالب برای ساخت اپلیکیشن این است که اپلیکیشن شما بتواند یک تصویر مجازی از شخص با رنگ‌ موهای مختلف را نشان دهد. این اپلیکیشن می‌تواند کمک زیادی به افراد در انتخاب بهترین رنگ مو کند.

۹. ترجمه کلمات در لحظه

می‌توانید اپلیکیشنی طراحی کنید که با اسکن کلمات و تشخیص آن‌ها، بتواند کلمات را به هر زبانی که می‌خواهید ترجمه کند و در واقع نقش یک دیکشنری را برای شما بازی کند.

اپلیکیشن شما می‌تواند قابلیت شنیدن یک کلمه و ترجمه آن را نیز داشته باشد.

در همین راستا می‌توانید آموزش زیر را تهیه و مشاهده کنید:

برای پیاده سازی ایده‌های ناب خود، در دوره‌های آموزشی ساخت اپلیکیشن موبایل شرکت کنید

در این مطلب سعی شد بهترین ایده‌هایی که تابحال در یک اپلیکیشن اجرا شده و همچنین ایده‌های خلاقانه‌ای که می‌توانید آن‌ها را پیاده سازی کنید مطرح شود.

می‌توانید از این ایده‌ها الهام گرفته و یک اپلیکیشن موبایل را طراحی و پیاده سازی کنید. اما بهتر است قبل از آن در یک دوره آمموزش ساخت اپلیکیشن موبایل شرکت کنید.

فرادرس به عنوان بزرگ‌ترین منبع آنلاین آموز‌ش‌های برنامه نویسی و دانشگاهی در ایران، دوره‌های فوق‌العاده‌ای را برای طراحی و ساخت اپلیکیشن در نظر گرفته است.

نویسنده مطلب: نویسنده

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.