تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی | HBO vs WO

سلام و وقت بخیر.

در این پست میخوام از طریق ارائه تجربه شخصی به توضیح سیستم آموزشی عالی هلند و تفاوت Research University ها و University of Applied Science و بیان دیگر WO در برابر HBO بپردازم

من تحصیل خودم در برنامه مشترکی میان Technical University of Eindhoven و Fontys Univesity of Applied Science هستش، گمان کردم بیان تجربه و تفاوت این دو سیستم در مقطع کارشناسی بتونه مفید باشه و به فهم دوستان از سیستم آموزشی هلند ، اهداف و دلیل انگیزه های رویکردش متفاوتش کمک کنه و البته رفرنسی باشه برای دوستانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند دارند.


بشخصه معتقدم یکی از زیباترین و دقیق ترین مباحثی که سیستم آموزشی هلند به اون توجه کرده ایجاد تفاوت آموزش عالی در مقطع لیسانس هست که متناسب به نیاز بازار کار در کنار هدف و ویژگی های دانشجو ، آموزش عالی به دو دسته Research و Applied Science تقسیم نموده.

هر کدوم این سیستم ها مزایا و معایب خودشون دارند و انتخاب میان این دو به انگیزه و اهداف دانشجو برمیگرده و البته شخصیت و توانایی های فردی دانشجو در مدیریت چالش ها و معایب هر کدام از این سیستم ها.

من تجربه خودم اینجا قرار میدهم امیدوار به فهم بهتر تفاوت کمک بشه. من آغاز تحصیلم در مقطع کارشناسی در رشته Computer Science and Engineering در دانشگاه TU Eindhoven بودش و هنگامی که از ایران دانشگاه فردوسی رها کردم تا اینجا تحصیل کنم گمان میکردم تحصیل در دانشگاه با رنک Subjective 60 در رشته های مرتبط با علوم کامپیوتر بهترین موقعیت برای کار در کنار تحصیل و یادگیری همزمان از صنعت که انگیزه اصلی مهاجرت من بود برایم فراهم میکنه

اما وقتی تحصیل که آغاز شد دیدم که در هلند (و البته همچنین در آلمان اتریش و سوییس) سیستم آموزشی کاملا متفاوتی داره مباحث ارائه شده در دانشگاه WO در مقطع لیسانس کاملا نظری هست و متاسفانه چندان به کاربرد توجه نمیشه و دانشجو حتی در پایان مقطع کارشناسی نیز آن چنان توانایی آغاز کار در صنعت پیدا نمیکنه.

در گفتگو با استاد راهنما Tu/e ایشون به همین موضوع اشاره کردند و گفتند که پذیرش WO، پذیرشی پیوسته برای دو مقطع کارشناسی و ارشد هست و از دانشجو دانشگاه WO بصورت پیش فرض انتظار میره که حتما ارشدش ادامه بده و تا 6 7 سال پیش حتی دانشگاه WO مدرک کارشناسی صادر نمیکردند. و از آنجایی که استفاده و کاربرد مباحث تمام نظری که در کارشناسی فرا گرفته شده تازه در مقطع ارشد آغاز میشه اگر دانشجو بعد اخذ مدرک کارشناسی تحصیل ادامه نده، به اعتقاد اونها مسیر اشتباه اومده و تحصیلش بصورت نیمه کاره رها کرده.

با توجه به قصد و انگیزه بنده برای یادگیری از صنعت از طریق هنگام تحصیل ایشون گفتند دانشجو های WO تا پایان کارشناسی نیز برای کار در صنعت آماده نمیشوند مگر تلاش شخصی خودش آنهم اگر زمانی برایشان بخاطر فشار درسی بسیار زیاد باقی بماند و در هلند برای این دسته دانشجویان مانند شما دانشگاه Applied Science داریم که دانشجو بعد یکسال اگر مستعد باشه میتونه شروع به کار کنه و به من پیشنهاد Transfer به یک UAS مثل Fontys کردند.

در UAS ها کارشناسی بجای 3 سال چهار ساله هستش، و دانشجو در ابتدای سال سوم و پروژه فارق التحصیلی سال چهارم “باید” ‌کارآموزی به مدت یک ترم تحصیلی در شرکت صنعتی انجام بده که سبب میشه که دانشجو در هنگام فارق التحصیلی حداقل یکسال سابقه کاری داشته باشه و خیلی از دانشجویان در همان شرکتی که کارآموزی انجام میدهند پیش از فارق التحصیلی جذب میشند.

دانشجو در این دانشگاه ها برای بهره گیری دانش تولید شده تربیت میشه و دروس بسیار کاربردی، پروژه محور هستش و کار تیمی بخش جدایی ناپذیری از این ساختار بر خلاف دروس WO که دروس حتی در مقطع کارشناسی پژوهش محور و نظری هستند و ندرت کار تیمی دیده میشود.

این رویکرد و انجام کارآموزی دلیل این موضوع هست در هلند بسیاری از شرکت ها اگر به نیرو فارق التحصیل در سطح کارشناسی نیاز داشته باشند ترجیح میدهند از HBO نیرو کاری خودشون جذب کنند تا WO. جدا از اینکه دانشجویان مستعد در HBO از سال دوم و کلیت دانشجو ها بعد از انجام کارآموزی از میانه سال سوم میتونند بصورت پاره وقت در شرکت ها در امور مربوط با رشته فعالیت کنند.

تنها مسئله اینجا مطرح میشه تفاوت دانش علمی و نظری هست که دانشجو ارشد بهش نیاز داره که به اون نیز بسیار زیبا فکر کردند ? دانشگاه های برتر UAS (کیفیت بین UAS ها متفاوته ) با همکاری Wo ها برای دانشجویان برتر خودشون طرح های Excellency مانند HBO-TOP دارند که دانشجو بین 30 تا 45 واحد دروس نظری دانشگاه WO که معمولا در دوره Pre-master ارائه میشود در خود دروه کارشناسی HBO درون سازی میکنند و دانشجو بعد اخذ واحد ها بدون وقفه میتونه ارشدش بعد کارشناسی ادامه بده. و اگر دانشجو نمرات بالایی برای وارد شدن به طرح در حین کارشناسی (از سال دوم) برخوردار نباشه (CGPA 8+) ،باز هم میتونه بعد کارشناسی این دروه Pre-Master بصورت جدا در WO ها بگذرونه و بعد از اون ارشدش آغاز کنه.

و در باب تفاوت بین فارق التحصیل ها این دو سیستم دو هدف متفاوت نشانه گرفتند اماکانسولر TU Eindhoven در پاسخ سوال من که در این حالت آیا تفاوت بین فارق التحصیل دانشگاه UAS و WO در هنگام ارشد وجود خواهد داشت ایشون نظرشون این بود که بعد از با موفقیت گذراندن دوره Pre-Master خیر و اگر نیز باشه جزئی هست و اعتقاد ایشون بر این بود دانشجویان UAS در ارشد حالت کلی بخاطر تحصیل کاربردی و سابقه کارآموزی هایی که داشتند جلو تر نیز هستند.

امیدوارم برای دوستان مفید واقع بشه ????

============================================================================

پ.ن =

https://www.tudelft.nl/en/education/information-and-experience/whats-the-difference-between-hbo-and-wo/

این صفحه از دانشگاه صنعتی دلفت اطلاعات خوبی بصورت نمایش داده.

نویسنده مطلب: Mohammad Reza Baghban Haghighi

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.