بررسی تفاوت بین دوره های آموزشی لینوکس ( LPIC ، Linux+ ، RHCE و … )

وقتی صحبت از آموزش لینوکس می شود ، یکی از سوالاتی که ذهن خیلی از افراد را به خودش مشغول می کند این است که با کدام دوره آموزشی باید یادگیری لینوکس را شروع کنیم؟ نکته اینجاست که با توجه به اینکه سیستم عامل لینوکس یک شرکت پشتیبان مشخص نداشته و در قالب پروژه متن باز ارائه می شود ، عملا نمی توان یک دوره لینوکس را به عنوان دوره قطعی و تضمینی برای یادگیری لینوکس معرفی کرد. از این جهت شرکت ها ، سازمان های مردم نهاد و … اقدام به طراحی و تدوین دوره های متنوعی در حوزه آموزش لینوکس کرده اند که امروز می خواهیم مهمترین آنها را با هم مرور کنیم تا شما تفاوت بین انواع دوره های لینوکس را متوجه شوید.

  1. دوره آموزشی لینوکس پلاس یا CompTIA Linux+

حتما شرکت کامپتیا را می شناسید. این شرکت بصورت تخصصی بر روی آموزشهای پایه حوزه فناوری اطلاعات فعالیت می کند. دوره های آموزشی مثل : دوره آموزش نتورک پلاس ( CompTIA Network+ ) ، دوره آموزشی سکیوریتی پلاس ( CompTIA Security+ ) ، دوره آموزشی A+ و چند پلاس دیگر از جمله معروف ترین دوره های آموزشی شرکت کامپیتیا با محوریت آموزش شبکه ، آموزش امنیت و کامپیوتر هستند.

دوره آموزشی لینوکس پلاس از جمله دوره هایی است که شرکت کامپتیا برای ورود به دنیای اوپن سورس و لینوکس طراحی و تدوین کرده است. این دوره هم مثل سایر دوره های شرکت کامپتیا در اصطلاح Vendor Less است و وابسته به هیچ توزیع خاصی از لینوکس نیست و این یک مزیت برای دوره لینوکس پلاس به حساب می آید.

اما بد نیست بدانید که لینوکس پلاس خودش تحت لیسانس انیستیتو لینوکس کانادا یا LPI  طراحی و تدوین شده است و بسیاری از سرفصل های آن با دوره های LPI شباهت کامل دارد. لینوکس پلاس دوره چندان محبوبی نیست و از این بابت که مسیر راهی برای ادامه این دوره طراحی نشده است و شما بعد از گذراندن دوره لینوکس پلاس نمی دانید که برای یادگیری تخصصی تر لینوکس وارد چه دوره ای بشوید ، باعث محبوبیت کمتر این دوره لینوکس نسبت به سایر دوره های آموزشی لینوکس شده است و به همین دلیل است که کمتر جایی در دنیا دوره آموزشی لینوکس پلاس برگزار می کند. دوره آموزشی لینوکس پلاس چیزی معادل دوره آموزشی LPIC 1 موسسه LPI کانادا است.

  1. دوره آموزشی لینوکس شرکت RedHat ( RHCSA و RHCSE )

حتما توزیع محبوب ردهت یا RHEL را می شناسید. یکی از بهترین توزیع های پولی لینوکس که رایگان نیست و برای خودش در مراکز داده و سرویس های حرفه ای لینوکس خودنمایی می کند. شرکت ردهت سالهاست که برای توزیع اختصاصی خود دوره های آموزشی متناسب با نیاز بازار کار متخصصی و مدیرهای لینوکس توزیع ردهت کرده است.

به زبان ساده تر دوره هایی مثل RHCSA و RHCSE که دوره های مدیریت و مهندسی شبکه و سیستم عامل لینوکس ردهت هستند ، بصورت اختصاصی برای این شرکت طراحی شده اند و تنها توزیع هایی از لینوکس را شما می توانید با این دوره ها طراحی و توسعه و مدیریت کنید که از خانواده لینوکس ردهت باشند.

از این لحاظ درجه محبوبیت این دوره ها نیز به نوبه خود بسیار کمتر از دوره های LPI می باشد. هر چند که شرکت ردهت تخصص های سطح بالایی را برای یادگیری در این دوره ها در سرفصل های آموزشی خود ارائه کرده است و حتی مباحث DevOps هم در سطوح بالاتر RHCSE آموزش داده می شوند.

دوره های آموزشی شرکت ردهت لینوکس دارای مراتب ، درجه بندی و سطح بندی هستند و از این لحاظ مزیت بسیاری دارند که دانشجو می تواند با یک دوره آموزشی وارد و با تخصص سطح بالایی از دوره ها خارج شود . اما بدیهی است با گذراندن این دوره آموزشی لینوکس شما کمی با پیاده سازی سرویس های لینوکسی در لینوکس های خانواده Debian به مشکل خواهید خورد.

 

  1. دوره های آموزشی بنیاد لینوکس یا Linux Foundation ( LFCS و LFCE )

بنیاد لینوکس چندان دوره حوزه آموزش لینوکس جدید نیست. این بنیاد که حتی این روزها عضویت نقره ای مایکروسافت را هم در خودش می بینید ، چند سالی است که در حوزه آموزش لینوکس هم فعال شده است. دوره های بنیاد لینوکس در قالب دو سطح LFCS و LFCE در قالب مدیریت و مهندسی لینوکس طراحی و تدوین شده اند.

بدیهی است که بنیاد لینوکس نمی تواند دوره ای را طراحی کند که وابسته به توزیع خاصی از لینوکس باشد و از این جهت شباهت زیاد به دوره های انیستیتو لینوکس کانادا یا LPI دارد. اما افرادیکه گواهینامه این دوره های لینوکس را دریافت کرده اند ، بیشترین تفاوت را در کارگاه های عملی ، آزمون های فنی و آموزشهای کاربر محور عنوان می کنند که از این لحاظ که سناریو محور بیشتر آموزشها انجام می شود ، شباهت زیادی به دوره های RHCSA و RHCSE دارند.

محبوبیت این دوره های آموزشی لینوکس هنوز در دنیا زیاد نیست و به عنوان دوره های نوظهور در لینوکس به حساب می آیند و زمانی توصیه می شوند که شما دسترسی به منابع سایر دوره ها نداشته باشید. متاسفانه یکی از مهمترین مشکلات دوره های لینوکس ، بنیاد لینوکس ، نداشتن مسیر راه و مشخص نبودن هدف است.

  1. دوره های آموزشی لینوکس انیستیتو حرفه ای لینوکس یا LPI ( Linux Essentials ، LPIC )

اما می رسیم به سراغ محبوب ترین و از نظر خیلی ها بهترین دوره های آموزشی لینوکس در دنیا ، انیستیتو لینوکس کانادا یا LPI که می توان آن را قدیمی ترین برگزار کننده دوره های آموزشی لینوکس در دنیا عنوان کرد.

دارای سرفصل های دقیق ، عدم وابستگی به توزیع خاصی از سیستم عامل لینوکس ، مسیر راه و نقشه یادگیری مشخص از صفر تا ورود به بازار کار با تخصص مشخص ، از جمله مهمترین فاکتورهای محبوبیت و برتری دوره های آموزشی LPI در دنیاست. دوره های این موسسه در قالب پایه ترین دوره آموزش لینوکس به نام Linux Essentials شروع می شود و شما در دوره آموزش لینوکس اسنشیال با مبانی اولیه کار با لینوکس بدون هیچ پیش زمینه ای آشنا می شوید.

سپس وارد دوره آموزشی LPIC 1 می شوید و تبدیل به یک مدیر سیستم لینوکسی قوی می شوید ، در ادامه وارد دوره آموزشی LPIC 2 می شوید و سرویس های شبکه و مدیریت شبکه لینوکس را آموزش می بینید. تا اینجا شما یک متخصص لینوکس خواهید بود اما در LPI شما می توانید گرایش های امنیت ، مجازی سازی ، پردازش ابری ، دواپس و … را در قالب دوره آموزشی LPIC 3 ادامه دهید . به تازگی گرایشی به نام LPIC-OT نیز برای متخصصین دواپس طراحی شده است که این دوره ها را بسیار کامل می کند.

 

نتیجه گیری انتخاب دوره لینوکس

عناوین و مدارک آموزشی لینوکس متنوعی در دنیا وجود دارد. هر شرکتی که در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت می کند ممکن است یک دوره آموزشی هم داشته باشد . شرکت اوراکل ، شرکت اوپن سوزه ، شرکت GIAC و … هر کدام مدارکی با توجه به محصولات خودشان ارائه کرده اند. مهم این است که دوره ای را انتخاب و یاد بگیرید که مناسب بازار کار باشد ، نیازهای جانبی شما را برآورده کند. و محبوبیت بین المللی داشته باشد .  پیروز باشید.

 

 

 

 

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.