جاوا اف ایکس چیست؟

درباره JavaFX

جاوا اف ایکس یکی از کتابخانه های موجود در جاوا است که برای توسعه برنامه های کاربردی دسکتاپ و همچنین برنامه های کاربردی تحت وب (Rich Internet Applications) مورد استفاده قرار میگیرد. برنامه های کاربردی ایجاد شده توسط JavaFX می توانند در پلتفرم های متعدد از جمله وب،موبایل و دسکتاپ اجرا شوند.

دوره رایگان پروژه محور JavaFX در سایت جاواپرو
دوره رایگان پروژه محور JavaFX در سایت جاواپرو

برای توسعه برنامه های سمت کاربر (Client Side) با ویژگی های غنی و جذاب،برنامه نویسان به امکانات مختلفی نظیر کنترل های گرافیکی،وب،اشکال دوبعدی و سه بعدی،ایفکت ها ،انیمیشن و.. نیاز داشتند. کتابخانه های Awt و Swing به تنهایی جواب گوی این نیازها نبودند،در حال حاضر کتابخانه JavaFX پاسخ گوی تمام این نیازهای برنامه نویسان می باشد.به عبارت دیگر JavaFX جایگزین Swing در جاوا برای ساخت برنامه های گرافیکی شده است.البته برنامه نویسان می توانند همزمان در کنار JavaFX به ویژگی های موجود در کتابخانه Swing نیز دسرسی داشته باشند.

جاوا اف ایکس مجموعه ای غنی از گرافیک و API های رسانه ای را فراهم می کند که نتیجه آن تولید یک برنامه گرافیکی مدرن و زیبا می باشد. JavaFX همچنین رابط هایی را فراهم می کند که با استفاده از آن برنامه نویسان می توانند انیمیشن گرافیکی را با کنترل های گرافیکی ترکیب کنند.

برای شما

مقایسه ظاهر یک برنامه ساده گرافیکی

ساخت یک برنامه ساده با سه کتابخانه مختلف گرافیکی جاوا
ساخت یک برنامه ساده با سه کتابخانه مختلف گرافیکی جاوا

پیشنیازهای JavaFX

قبل از یادگیری JavaFX شما باید بر مفاهیم پایه جاوا (Java SE) به خصوص شی گرایی و کار با دیتابیس در جاوا تسلط داشته باشید،چرا که هدف JavaFX پرداختن به بخش رابط کاربری گرافیکی یک برنامه کاربردی است و خود شامل مفاهیم متعددی است و ما دیگر به مفاهیم اولیه جاوا نظیر متغیرها ، حلقه ها، توابع ،شی گرایی و… سایت جاواپرو مفاهیم پایه و شی گرایی جاوا رو آموزش داده است.

نویسنده مطلب: javapro.ir

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.