حقوق،جایگاه و بازار کار برنامه نویسی

برنامه نویسی از مشاغلی است که با پیشرفت علم IT (آی تی) تقاضای استخدام نیروی متخصص در این حرفه افزایش پیدا کرده است.در این پست می خواهیم با حقوق،جایگاه و بازار کار برنامه نویسی در ایران و جهان آشنا شویم.برنامه نویسی یکی از مشاغل بسیار مهم در زمینه‌ی IT است که با پیشرفت‌های روزافزون این بخش فراگیری این رشته افزایش یافته است. در کشور ما اکثر برنامه نویسان به حقوق و جایگاه واقعی یک برنامه نویس نخواهند رسید و در اکثر مواقع به یک کارمند عادی که علاقه‌ای به شغل خود ندارند تبدیل می‌شوند.اما چرا بیشتر مواقع این اتفاق پیش می آید؟

Codefriend
Codefriend

دلیل اصلی این موضوع شناخت ناکافی بعضی از کارفرماها و از طرفی وجود افرادی با دانش و توانایی پایین در این بخش است.در ادامه به اختصار دو مورد از مشکلات اصلی این شغل را شرح می دهیم.

  1. کارفرماهایی با شناخت سطحی از برنامه‌نویسی همیشه مشکل این شغل هستند، کارفرمایی که فقط به رسیدن به پول و کارکردن سیستم فکر می‌کند و ساختار و محاسبات پایه سیستم برایشان از اهمیت کم تری برخوردار است و به همین دلیل اکثراٌ چنین سازمان‌هایی با مشکل از دست دادن نیروی متخصص مواجه می‌شوند.
  2. توهم برنامه‌نویسی در بعضی افراد مشکل بعدی این حرفه است، توهمی که ناشی از دانش و توانایی کم و نگاه سطحی به برنامه‌نویسی است. آیا یک برنامه‌نویس که نتواند کد ایجاد شده خود (کپی شده‌ی خود) را توضیح دهد یک برنامه‌نویس است!؟
  3. ضعف دانشگاه ها : این مورد را همه قبول دارن که دانشگاه های ایران اکثرا مدرک گرا هستن و دانشجو با حفظ کردن جزوات فقط باید ترم را پاس می کند! دانشگاه ها مهمترین مکان برای تربیت برنامه نویسان در دنیاست و جای تاسف دارد که در دانشگاه های ایران زبان های برنامه نویسی ضعیف به بدترین شکل ممکن آموزش داده میشود و آن هم الان از زبانهای 2010 به قبل مانند c , c++و…که سالهای قبل جای خودشون رو به زبانهای پیشرفته و شی گرا داده اند در کلاسهای آکادمیک تدریس میشود.
  4. تحریم : به خاطر مسائل سیاسی و تحریم های صورت گرفته علیه ایران و البته کم کاری در حوزه فناوری اطلاعات در ایران ، متاسفانه دسترسی به سایتهای عظیم علمی و پژوهشی میسر نمیباشد و برنامه نویسان باهوش و حرفه ای ایرانی مجبورند به شرکتهای اروپایی مهاجرت کنند.
  5. بی توجهی به استعداد ها : فعالان در حوزه رایانه و برنامه نویسی اکثرا در شهر های تهران ، اصفهان ، مشهد و نهایتا شیراز و یزد حمایت میشوند در صورتی که استعداد های بزرگی در سایر شهر های ایران هستند که بدلیل نبود امکانات و …حمایت نمیشوند.
  6. عدم سرمایه گذاری : برنامه نویسی یک کار پر هزینه است در صورتی که در ایران کسی حاضر به سرمایه گذاری در این حوزه نیست ، دولت و ادارات نیز هیچ حمایتی به عمل نمی آورند.اما در زمان حال این موضع یک مقدار با گذشته فرق کرده و به برنامه نویس و شغل برنامه نویسی دید بهتری پیدا شده است.

بررسی بازار کار برنامه‌ نویسی

در حال حاضر تقاضای نیروی متخصص در زمینه برنامه‌نویسی بسیار مناسب و قابل قبول می‌باشد و اکثر سازمان‌ها با ورود به زمینه و بخش IT به نیروی متخصص در این زمینه نیاز خواهند داشت. در ایران طی سال‌های گذشته، میزان استخدام برنامه نویس کامپیوتر، مخصوصا آن گروهی که به زبان‌های برنامه نویسی تحت وب تسلط بیشتری داشته‌اند، با نرخ قابل قبولی در حال افزایش بوده است و به دلیل توسعه صنعت نرم افزار در داخل کشور پیش بینی می‌شود این روند همچنان ادامه یابد.

برنامه نویسی که در بخش دولتی استخدام شده باشد، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. در بخش خصوصی، درآمد برنامه نویس کامپیوتر با توجه به عوامل مختلفی از جمله میزان تجربه، تخصص مهارت و نوع توافق صورت گرفته با کارفرما تعیین می شود و لذا ارقام متفاوتی دارد. همچنین برنامه نویسانی که به صورت شخصی کار می کنند(Freelancer)، میزان درآمدشان به تعداد پروژه هایی که می گیرند، بستگی دارد.

این موضوع با نفوذ IT به بخش‌ها و شغل‌های مختلف موجود در ایران ادامه خواهد داشت، بنابر این با چنین رشد و پیشرفتی در آینده نیاز به برنامه‌نویس متخصص افزایش خواهد داشت.پس میتوانیم به این نتیجه برسیم که بازار کار برنامه نویسی بستگی به مهارت و تخصص برنامه نویس میتوانید متغییر باشد.

بررسی حقوق برنامه‌ نویس:

در بروزترین تحقیق صورت گرفته در اواخر سال 1395 توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه‌های مختلف شغلی که در سازمان‌ها وشرکت‌ها استخدام بودند، از نظر درآمد مورد بررسی قرار گرفته‌اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد متخصصان حوزه فناوری اطلاعات و کامپیوتر در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

میانگین حقوق 50% برنامه‌نویسان عادی بین 1.5 تا 3 میلیون تومان می‌باشد، که به طور کلی میانگین حقوق 2 میلیون را دارا می‌باشند

میانگین حقوق 50% برنامه‌نویسان ارشد بین 2 تا 4.5 میلیون تومان می‌باشد، که به طور کلی میانگین حقوق 3 میلیون را دارا می‌باشند.

میانگین حقوق 50% مدیر فنی (مدیر برنامه‌نویسان ارشد) بین 2.5 تا 5 میلیون تومان می‌باشد، که به طور کلی میانگین حقوق 3.7 میلیون را دارا می‌باشند.

طی بررسی انجام شده بالاترین حقوق در شرکت‌های خدمات آنلاین و خدمات نرم‌افزاری است و مهم‌ترین عامل وابسته به تخصص و سابقه کار است نه مدرک تحصیلی.

نویسنده مطلب: کدفرند(دوست برنامه نویس من)

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.