ذهنیت برنامه نویسی واقعا چیست؟

براستی ذهنیت برنامه نویسی چیست و چه تفاوتی با کد نویسی دارد؟! برنامه نویس به چه کسی گفته می شود و یک برنامه نویس باید چگونه فکر کند؟

هر کسی در این کشور باید برنامه نویسی را یادبگیرد چرا که برنامه نویسی به ما می آموزد چگونه فکر کنیم.

– استیو جابز

خیلی از ما به اشتباه وقتی می گویند برنامه نویسی سریع ذهنمان می رود سراغ یک عالمه کد با پس زمینه تیره و یک لیوان نسکافه سر نکشیده روی یک میز چوبی. اشتباه ما از همینجا آغاز می شود. جایی که ما فکر می کنیم برنامه نویسی همان مهارت کدنویسی است در حالی که برنامه نویسی چیزی فراتر از کد نویسی صرف است و کد نویسی تنها بخشی از این پروسه است.

منبع تصویر: Stock snap
منبع تصویر: Stock snap

حال باید بگوییم تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی چیست؟

برنامه نویسی بیشتر اندیشیدن به راه حل یک مسئله به شیوه ی الگوریتمیک یا سیستمی است. بگذارید قضیه را واضح تر کنیم. در واقع برای نوشتن یک نرم افزار اولین گام و مهم ترین گام داشتن یک Prototype یا همان پیش فرض و نقشه ی کلی است. شما باید ابتدای امر نقشه و ایده ی کلی آن نرم افزار یا وب سایت را در ذهن داشته باشید و آن را روی یک کاغذ یا تخته ی وایت بورد پیاده کنید. سپس نوبت به pseudo-code می رسد. در این مرحله شده شما واکنش های تمامی اجزا را با جزییات کامل می نویسید. مثلا اگر روی این دکمه کلیک شد چه اتفاقی قرار است بیفتد. یا اگر کاربر ایمیل را اشتباه وارد کرد چه پیغامی نمایش داده شود. در این مرحله جزییات بصورت دقیق باید تعیین شوند و پروژه به قسمت های کوچک تری تقسیم شود. درواقع بمانند حل یک مسئله است؛ آنقدر مسئله را به اجزای کوچک تر تبدیل می کنیم تا به سادگی قابل حل باشند و سپس اجزا را به شکلی منظم سر هم می کنیم. بعد از آن می رسیم به کد نویسی که مرحله ی عملی و گام آخر از سه پله ی کلی برنامه نویسی است.

حالا فهمیدیم که یک برنامه نویس باید به ایجاد یک راه حل مناسب فکر کند که ویژگی هایی مانند سرعت هم در آن لحاظ شده باشد.

برای شما

توصیه ی من بعنوان یک برنامه نویس این است که حتما الگوریتم و تفکر الگوریتمی را در برنامه نویسی هایتان لحاظ کنید چرا که این کار نه تنها کیفیت پروژه های شما را بهبود می بخشد بلکه در زندگی روزمره نیز کارایی بسیاری دارد و همیشه در طول زندگی کمک حالتان خواهد بود.

در آخر سخنم را با این نکته به پایان می برم که برنامه نویسی و مهندسی نرم افزار به طور کلی شیوه ی تفکری را در انسان نهادینه می کند که شما را خلاق و سازنده ی راهکار های مناسب برای مسائل گوناگون بار خواهد آورد.

اگه این مطلب براتون مفید بود ❤️ کنید و از طریق کامنت نظراتتون رو با من به اشتراک بگذارید.

آدرس وب سایت من: www.edrisranjbar.ir

موفق و پیروز باشید

ادریس رنجبر

نویسنده مطلب: ادریس رنجبر

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.