زبان‌های برنامه‌نویسی که هر تازه‌کاری باید یاد بگیرد

برنامه‌نویسی یکی از بنیادی‌ترین مهارت‌هایی است که متخصصان حوزه‌ی کامپیوتر باید به آن احاطه داشته باشند. اما افراد تازه‌کاری که درصدد ورود به این حوزه هستند، برنامه‌نویسی را باید از کجا شروع کنند؟در این مقاله می خواهیم با زبان‌های برنامه‌نویسی که مناسب برای افراد تازه کار و مبتدی هستند آشنا شویم.

صنعت کامپیوتر هر روز در حال پیشرفت است و این پیشرفت مستلزم تربیت متخصصان بیشتر و کارآزموده‌تری است. علوم کامپیوتر جزو پویاترین صنایعی است که در حال حاضر با سرعت بالایی در حال پیشرفت است. سرعت بالای پیشرفت در این صنعت مستلزم وجود متخصصان کاربلد است و این موضوع در مورد همه‌ی کشورهایی که رایانه‌ بصورت جدی در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، حاکم است.

قبل از آغاز یادگیری، از زبان‌های «Drag and Drop» استفاده کنید

با Drag and Drop یا متد کشیدن و انداختن که یک تکنیک ساده برای کدنویسی است. با استفاده از این روش، کاربر درگیر کدهای پیچیده نمی‌شود و با اصول اولیه‌ی کدنویسی نیز آشنا می‌شود.این روش، یادگیری اصول برنامه‌نویسی را بدون نیاز به درگیر شدن در قواعد و اصول پیچیده‌ی نوشتن دستورات متنی میسر می‌کند.

ابزار‌های مختلفی در اینترنت برای یادگیری برنامه‌نویسی از طریق روش کشیدن و انداختن وجود دارد که یکی از کاربردتری‌ترین و شناخته‌شده‌ترین گزینه‌های موجود، Code.org است که پشتیبانی آن از زبان فارسی، امر یادگیری زبان برنامه‌نویسی را برای نوجوانان ایرانی بیش از پیش تسهیل می‌کند.

پایتون (Python) از جمله‌ی راحت‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی است

براساس گفته‌های هادی پرتوی، پایتون یکی از راحت‌ترین زبان‌های برنامه‌نوسی برای یادگیری است، چراکه در این زبان تاکید کمتری روی قواعد نگارش کد وجود دارد. در صورتی که در پایتون، پرانتزی را فراموش کنید یا سایر قواعد نگارش کد را ناخواسته زیر پا بگذارید، همانند سایر زبان‌های برنامه‌نویسی، مشکل زیادی برای شما ایجاد نمی‌شود.

جاوا اسکریپت از جمله‌ی کاربردی‌ترین ابزار‌هایی است که باید یاد گرفت

جاوا اسکریپت همچون پایتون راحت نیست، اما مزیت آن امکان اجرای اسکریپت‌های جاوا اسکریپت روی هر پلتفرمی است. هر مرورگر در پلتفرم‌های مختلف چون اندروید، ویندوزفون، ویندوز، مک، لینوکس و غیره قادر است اسکریپت‌های جاوااسکریپت را به‌راحتی اجرا کند.امروزه با استفاده از نود جی اس می توان از جاوا اسکریپت در توسعه بخش های بک اند وب سایت و یا وب اپلیکیشن ها نیز استفاده کرد.

پس از تسلط بر جاوا اسکریپت، به سراغ روبی و روبی آن ریلز بروید

روبی آن ریلز (Ruby on Rails) یک ابزار کاربردی است که با استفاده از آن می‌توانید با مفاهیم پشت پرده‌ی زبان‌های برنامه‌نویسی آشنا شوید. هرچند از نظر ظاهری تفاوت چندانی بین روبی و روبی آن ریلز وجود ندارد و این دو ابزار از نام مشابهی بهره می‌برند، اما این دو تفاوت عمده‌ای با یکدیگر دارند. روبی یک زبان اسکریپت نویسی همچون پایتون است، اما روبی آن ریلز یک پلتفرم تحت وب است که مبتنی بر روبی توسعه داده شده است. روبی یک زبان است در حالی که روبی آن ریلز یک ابزار برای استفاده از زبان روبی به منظور توسعه‌ی وب‌سایت به شمار می‌رود.

به سراغ یادگیری HTML بروید

اچ تی ام ال HTML یک زبان برنامه‌نویسی نیست، اما به‌هر حال برای ساخت یک وب‌سایت باید از کدهای HTML‌ استفاده کنید که این موضوع یادگیری HTML را اجباری می‌کند. HTML نقش محوری در نحوه‌ی نمایش المان‌ها در وب‌سایت شما بر عهده دارد، هرچند ابزار‌هایی چون سی‌اس‌اس و جاوا اسکریپت نیز جلوه‌ی پویاتری را به وب‌سایت بخشیده و رنگ و جلای بیشتری به وب‌سایت می‌دهند.

(برای یادگیری پایتون می توانید از دوره جامع آموزش پایتون کدفرند استفاده کنید)

(برای یادگیری نود جی اس Node.js می توانید از دوره آموزش صفر تا صد نود جی اس کدفرند استفاده کنید)

https://codefriend.ir/2019/04/09/زبان‌های-برنامه‌نویسی-که-هر-تازه‌کا/

نویسنده مطلب: کدفرند(دوست برنامه نویس من)

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.