سه دلیل برای اینکه همه باید برنامه نویسی یادبگیرند

استیو جابز گفته است: “همه باید برنامه‌نویسی را یاد بگیرند … چون منطق شما را بالا میبرد و به شما یاد میدهد که چگونه فکر کنید”. برنامه‌ نویسی کامپیوتر یک ابزار فوق العاده انعطاف پذیر است که می‌توانید از آن برای انجام کارهای شگفت انگیز یا حتی غیرممکن استفاده کنید. اگر از یک گوشی هوشمند و یا از یک برنامه چت استفاده می‌کنید یا اگر با یک دکمه درهای خودرو خود را باز می‌کنید، باید بدانید که همه اینها از نوعی برنامه‌نویسی استفاده می‌کنند. در حقیقت، نرم افزار زندگی شما را اجرا می کند.

به عنوان مثال، میتوانید برنامه ای بنویسید که به طور خودکار با استفاده از برخی کلمان از پیش تعریف شده، به پیامک های دریافتی روی گوشی‌تان پاسخ دهد. مثلا وقتی پیامکی با عنوان “سلام” دریافت کرد، بدون اینکه شما پیام را ببینید به آن پیام پاسخ “سلام! چه خبر؟” را ارسال کند. همچنین میتوانید آن را به گونه ای برنامه ریزی کنید که به افراد خاصی در لیست تماس‌تان پاسخ دهد. این میتواند هیجان انگیزتر از آن چیزی که فکر میکنید برنامه نویسی شود.

وقتی برنامه نویسی را یاد میگیرید به این معنی نیست که شما حتما باید برنامه‌های بزرگی مثل قیسبوک یا Dropbox بسیازید.کمی به عقب برمیگردیم تا ببینیم که برنامه‌های بزرگی مانند فیسبوک،تلگرام،یوتیوب و … چگونه بوجود آمدند.یک نیازی وجود داشت، کسی از کمبود چیزی رنج میبُرد و پس از آن جرات کرد به آن نیاز پاسخ دهد. او می دانست که راهی برای حل این مشکل وجود دارد و همه چیز را احتمالا برای خود و دیگران آسان می‌کند. شما مجبور نیستید برنامه‌نویسی کامپیوتر را برای حل مشکلات جهانی یاد بگیرید، اما می‌توانید با برنامه‌نویسی به راحتی مشکل خود را حل کنید. در ادامه به دلایلی برای اینکه کدنویسی را یاد بگیریم پی میبریم:

کدنویسی، ساختار تفکر و خلاقیت را توسعه می دهد

وقتی برنامه‌نویسان با مشکلی مواجه میشوند، سریعا شروع به کدنویسی نمیکنند. وقتی مشکلی را میبینید، باید آنرا به قطعه‌های کوچک قابل حل تقسیم کنید و سپس شروع به حل آن کنید. افرادی که برنامه‌نویس نیستند، به ندرت مشکلات را به این نحو حل میکنند. وقتی شما برنامه‌نویسی را یاد میگیرید، عادت میکنید تا با این ساختار بسیار کار کنید. شما در واقع مغزتان را برنامه‌ریزی میکنید تا همه مسائل را به تکه‌های کوچکی تقسیم کند و همه چیز را بهتر درک کند. شما شروع به منطقی فکر کردن میکنید و این موجب افزایش هوش وخلاقیت‌تان میشود.

برنامه نویسی همه چیز را برایتان آسان میکند

یک برنامه ساده کامپیوتری قادر به تغییر تمام چیزهایی که میخواهید است. میتوان چیزی را که با فشار یک دکمه کار خاصی را میکند، را برنامه‌ نویسی کرد تا همان کار را برایتان با استفاده از گوشی هوشمندتان،چشمک زدن و یا دوبار دست زدن نیز انجام دهد. بله شما میتوانید لوازم الکتریکی را با تلفن هوشمند کنترل کنید و آنها را خاموش/روشن کنید.

چیزهایی مانند فرم‌های آنلاین که دائِما به ورودی نیاز دارند و شما مجبور به پرکردن آنها با وارد کردن نام،نام خانوادگی و سایر اطلاعات هستید، با یک برنامه‌نویسی ساده که فقط یکبار این اطلاعات را از شما دریافت می‌کند، قادر به پرکردن آنها به طور خودکار فقط با یک کلیک ساده شما هستند. بله این کاملا ممکن میباشد. چیزهای ساده‌ای در کار بر روی صفحات اکسل می‌تواند شما را به دلیل کار دستی که نیاز دارد دیوانه کند؛ شما می‌توانید برنامه‌های کوچک را برای کمک به خودتان و راحتی کارتان بنویسید.

فرض کنید شما یک کار در صفحه اکسل دارید.باید محتویات ستون های ۲، ۳ و ۴ را اضافه کنید و سپس میانگین محتویات را پیدا کنید. اگر شما این کار را چند بار در هر روز انجام دهید، این یک بی‌نظمی نیست؟ حالا اگر یک برنامه کوچکی بنویسید که میتواند تمامی این کارها را همزمان انجام دهد، زمان و تلاش خود را صرفه جویی خواهید کرد و اینکار ۱۰۰ برابر کارآمدتر خواهد بود.

حتما تا به حال بر روی گوشی‌هوشمند خود شطرنج بازی کردید. اما چقدر حرفه‌ای و شکست ناپذیر بازی میکند؟ یعنی میتوان گفت که آیا تلفن‌تان از شما باهوش تر است؟ این برنامه‌نویسی شده است تا مقابل هر حرکتی را که شما احتمالا در هنگام بازی شطرنج انجام می‌دهید،به صحیح ترین شکل بازی کند و به حرکات شما پاسخ دهد. همین چیز برای تمامی بازی‌های گوشی‌هوشمند یا کامپیوتر تان انجام شده است.با ترفندهای برنامه‌نویسی، شما میتوانید ابزارهای شخصی‌تان را برای راحت‌تر کردن زندگی خود بسازید.

برنامه نویسی به شما پافشاری را می‌آموزد

هنگامی که شما برنامه نویسی کامپیوتر را یاد میگیرید، با توجه به راه‌حل ها، مشکلاتی را نیز می‌بینید. مغز شما هم مانند این عمل میکند. هنگامی که پس از یادگیری به یک مشکل مواجه می‌شوید، شروع به پیش‌بینی راه های ممکن برای حل آن خواهید کرد. شما حتی ممکن است برخی از نتایج خوب را از آن پیش بینی کنید. با این همه مشکل ممکن است به نظر برسد، شما مصمم به انجام هر کاری هستید. شما خود را به یک فرد مبتنی بر راه حل معرفی می‌کنید.

برنامه نویسان باید در مورد یک مشکل منطقی فکر کنند. هنگامی که شما شروع به یادگیری کدنویسی میکنید، دیگر از شرایط دشوار زندگی روزمره نمی‌ترسید. بارها و بارها تلاش میکنید. بسیار صبور می‌شوید زیرا میدانید همیشه یک راه حل وجود دارد. این فقط نیاز به تلاش بیشتری دارد، همانطور که وقتی خطایی هنگام ساخت یک برنامه اتفاق می‌افتد، آن را اجرا میکنید، و چندین بار آنرا برای رسیدن به راه‌حل کامل و نهایی، اشکال‌زدایی میکنید. برنامه نویسی کامپیوتر کار بسیار قدرتمند است. حتی اگر شما فقط اصول برنامه‌نویسی را می‌دانید، میتوانید بسیاری از راه‌حل ها را تصور کنید و میتوانید مشکلات خود (و شاید جهان) را حل کنید. یادگیری برنامه‌نویسی یک ابزار فوق‌العاده ای برای تقویت اعتماد به نفس‌تان است. این وافعا شگفت‌انگیز است.l

منبع::کدفرند

نویسنده مطلب: کدفرند(دوست برنامه نویس من)

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.