سیس شما چیست؟ در نکوهش انسان‌های سیسو!

قبل از این که بتونید بفهمید سیس شما چیه باید جواب این سوالو بدیم که سیس چیست؟!

با جست‌و‌جو در لغت نامه دهخدا متوجه میشیم که سیس به معنی اسب تیزرو یا خرمای بدون هستس و به موضوع ما هیچ ربطی نداره!

سیس یه اصطلاح رایج و کوچه بازاریه. من که نفهمیدم ریشش از کجاس ولی احتمالا همون «فیس» توی اصطلاح «فیس و افاده» باشه! به هر حال من خودم یه تعریف دیمی از سیس ارائه می‌دم:

سیس هر عملیست که به منظور کلاس گذاشتن، گرفتن خود، خاص بازی در آوردن و اموری از این دست انجام می‌شود.

ما توسط سیس های مختلف و انسان های سیسو احاطه شدیم. حتی خود ما ده ها سیس داریم که ازش بی خبریم. در طول سالیان سیس های بسیار زیادی کشف شدن که در حد حوصله مطلب چند موردشو مطرح می‌کنم:

سیس کتاب خوندن

سیس کتاب خوندن در قشر فرهیخته و مطالعه گر به شدت رایجه. یعنی توی هر بحثی طرف حتما باید به یکی از کتاب های مزرعه حیوانات، بی‌شعوری، سگ ولگرد، مسخ یا چند تا کتاب دیگه توی این مایه ها یه گریزی بزنه و کتاب خوندنش رو به رخ بکشه. این انسان از استوری، عکس پروفایل، پیکسل های روی کیف، تصویر زمینه لپ‌تاپ و هر ابزار دیگه ای برای این که نشون بده داره کتاب میخونه و خیلی میفهمه استفاده می‌کنه.

سیس زبان خارجی

زبان های آلمانی، فرانسوی، روسی، ترکی استانبولی و در نهایت انگلیسی از زبان های سیس خیز هستند. شخص سیس زده از ترم یک یادگیری زبان، شروع به افزودن اصطلاحات زبان به صحبت های روزمرش می‌کنه. توی بیوها و عکس پروفایلاش به هر شکلی نشون می‌ده که اون زبان رو بلده و می‌فهمه. آهنگ هایی که به دیگران معرفی می‌کنه، همه از زبان مدنظر برمی‌خیزند و در کل این شخص انقد توی زبان غرق میشه که گویی هرگز فارس نبوده!
یک مبتلا به سیس زبان ایرادات گرامری در متون بقیه رو توی هوا میزنه، همیشه به کتابهای ترجمه معترضه و معتقده فیلم و کتاب فقط زبان اصلی!

سیس سیگار

شخص سیسو در این مورد بعد از هر اتفاقی پاکت سیگار با کلاسش رو از جیبش در میاره و یه سیگار میذاره گوشه لبش، با طمأنینه خاصی فندک رو بالا میاره و با نگاهی به دوردست کام اول رو می‌گیره. کافیه نرخ سیگار دو ریال گرون شه، این شخص با هر ابزاری شده نگرانی خودش رو از این موضوع اعلام می‌کنه. همه این افراد یه استوری گذاشتن که سیگار رو به شکل شل و ولی گرفتن بین دو تا انگشتشون و به یه درختی، آثار باستانی ای چیزی تکیه دادند. شخص سیسو توی حیاط دانشکده ها سیگار رو روشن می‌کنه و به ازاء هر جنس مخالفی که رد میشه یه بار سیگارو میاره بالا.
سیس سیگار توی خانم ها به شدت رایجه و در اکثر اوقات خانمی که سیگار می‌کشه فوق العاده احساس خاص بودن می‌کنه.

سیس مشروب

سیس مشروب بیشتر در حوزه اینستاگرام فعالیت می‌کنه. به این صورت که توی هر استوری ای یه گوشه از بطری مشروب باید ظاهر بشه. به صورت ماهانه شخص مست یه لایو باید بذاره و با رفتارش اعلام کنه که مست کرده و اصلا حواسش نیست. یه پیک عرق با کپشن سلامتی یه چیزی که یاد داد یه چیزی از فرمت های رایج پست گذاشتن در هنگام داشتن این سیسه. چیپس، پفک، پسته، ماست موسیر، چند تا پاکت سیگار و دو سه تا بطری مشروب در کانون عکس هم گزینه دیگری برای ابراز این سیسه.

سیس فقر و ثروت

اوضاع اینطوریه که هم افراد فقیر سیس فقر میان و از هر فرصتی برای اینکه اعلام کنن بی پولن استفاده می کنن و هم افراد ثروتمند سیس ثروت! البته در حقیقت هیچ کدوم ثروتمند یا فقیر واقعی نیستند!
افرادی که سیس فقر دارند هر روز باید به این اشاره کنند که از دو سالگی دستشون توی جیب خودشون بوده و هیچ وقت از پدرشون پول نخواستن با این که پول نداشتن. افرادی که سیس ثروت دارن هم به هر کالایی که می‌بینند واکنش «ای بابا، این چیه دیگه رو نشون می‌دن» و فقط باید کالا از برندهایی که از نظرشون باکلاس و به دردبخوره باشه.
افرادی که سیس فقر دارن کجا از این امکانات داشتن؟ سالی یه بار برنج میخوردن، یه دست لباس کهنه رو نسل اندر نسل میپوشیدن و الان شما توی ناز و نعمتید!
افرادی که سیس ثروت دارن هم که وقتی پیکان و پراید سوار میشن چندششون میشه و غذا بلد نیستن درست کنن و فقط غذا حاضری!

سیس ارزون خریدن

این افراد سنسورهایی برای تشخیص چیزهای نو دارن. به محض اینکه شما یه چیز نو بخرین یا استفاده کنین سرتون خراب میشن و میگن: «چند؟»
در این مواقع هر قیمتی که شما بگید، شخص سیسو معتقده که کردن تو پاچتون و همین چند روز پیش این جنسو با یک چهارم قیمت از فلان جا خریده.
اکثرشونم این خاطره مشترک رو دارن که فروشنده دیگه آخرش زده بوده زیر گریه از میزان تخفیفی که اینا گرفتن.
البته اگه به این افراد قیمت خیلی پایینی بگید، با یه لبخند شیطانی میگن که صد تومن میدن تا سه تا براشون بگیرید!

سیس موسیقی

این سیس در تمامی سبک های موسیقی رایجه. سیس سنتی علی‌الخصوص شجریان، سیس متال و راک، سیس رپ و هیپ هاپ، سیس آهنگ خارجی، سیس بی کلام، سیس آهنگ غمگین و سایر سیس ها.

شخص علاقمند به هر یک از دسته های ذکر شده، علاقمندان به سایر سبک ها رو مسخره می‌کنه و یه جور نگاه می‌کنه که انگار اونا هیچی از موسیقی نمی‌فهمن.
سیس بسیار رایج در این حوزه سیس دو محسن یعنی محسن نامجو و محسن چاوشیه. به این صورت که با هر آهنگ جدید نعره سر میدن و کسی که دوست نداره هم هیچ درکی از موسیقی نداره.

سیس فمنیست بودن

افرادی که سیس فمنیست بودن دارن، به اینکه من این مورد رو جزو سیس ها قرار دادم اعتراض خواهند کرد!

سیس آیفون

هر انسانی که از یکی محصولات شرکت اپل علی‌الخصوص آیفون توی ایران استفاده می‌کنه پتانسیل سیسو بودن رو داره. از نگاه این گونه از سیسو ها، هر آینه یک فرصت برای گرفتن عکس و هر عکس یه کاندیدا برای قرار گرفتن در پروفایل یا صفحه اینستاگرامه. با وجود هزار و یک محدودیت و تحریم، نبود بسیاری از اپلیکیشن ها، قیمت چندین برابری و امکانات کمتر معتقدند که iOS صدها بار قدرتمندتر از اندرویده و حتی اگه شده با استفاده از تلگرام آهنگ دانلود کنند، تن به ترک محیط iOS نمیدن.
به جز خودشون ما هم میدونیم که فقط برای سیس و اون عکس سیب پشت گوشی خواهان این برند هستند!

سیس غیر مذهبی بودن

شخص سیسو در برابر فرستادن صلوات مقاومت می‌کنه. به هر شکلی که شده باید ثابت کنه که به حجاب اعتقادی نداره. حتماً باید تو ماه رمضون آدامس بجوه و روزه داران رو مسخره کنه. دلش داره میترکه ولی گریه نمیکنه تا با مذهبی ها همرنگ نشه. اصلا مهم نیست داستان چی باشه، شخص مذهبی و روحانی رو به چشم تحقیر نگاه می‌کنه و به هر حرفش واکنش منفی نشون میده.

سیس فینگلیش نویسی

یکی از بالاترین مراتب سیس، سیس فینگلیش نویسیه. شخص سیسو که معمولاً غلط های نگارشی بسیار زیادی توی فارسی نویسی داره با تایپ کردن کلمات به کمک حروف انگلیسی کلاس میذاره. جالبه که افرادی که فارسی تایپ می‌کنن از نظر بسیاری از این افراد بی کلاس و غیر خفن تلقی میشن!
حالا سوالی که پیش میاد اینه که برتری «?slm, va3 shm chi bpzm» به «سلام، واسه شام چی بپزم؟» چیه؟ من به شخصه جوابش رو نمیدونم!

سیسِ سیس نداشتن

آخرین سیسی که میخوام بررسی کنم سیسِ سیس نداشتنه! این گونه انسان ها به این که هیچ سیسی ندارن افتخار می‌کنن و همواره تلاش می‌کنن عوامل سیس زا رو از خودشون دور نگه دارن که این خودش منجر به خروج از عادی بودن و ورود به عرصه سیس میشه!


توی این مطلب دوازده تا سیس که به نظرم اومد رو بدون هیچ ترتیب یا اولویتی معرفی کردم. اینا سیسای بسیار درشتی بودن که خیلی توی چشمن. طی بررسی های طولانی ای که صورت گرفته میلیاردها سیس در جهان وجود داره که به صورت پنهان و جزئی دارن به فعالیتشون ادامه میدن!

انسان های سیسو انسان های روی اعصابی هستن. با این وجود بعضی از سیس ها سیس های سازنده ای هستن. یعنی درسته شاید اطرافیان رو اذیت کنن ولی منجر به رشد یا تاثیر مثبت روی طرف میشن، مثلا سیس مؤدب بودن که طرف خودشو میکشه تا حرف بدی نزنه، سیس ورزشکار بودن که مدام عکس لخت توی آینه باشگاه می‌گیره طرف و با بازوهای باز راه میره، سیس پیشرفت کاری که هر جلسه و قراری داره میاد به بقیه اعلام می‌کنه و…

سیس هایی که خود من دارم و ازشون اطلاع دارم ایناس: سیس مؤدب بودن، سیس استفاده نکردن از ایموجیِ ? (واقعا بدم میاد ازش!)، سیس خندیدن و شکلکای یاهو مسنجر از جمله :)))))، سیس آهنگ گوش دادن افراطی، سیس طراحی و نقاشی کشیدن سر کلاس، سیس پاورپوینت ساختن، سیس بلد نبودن درس(واقعا بلد نیستم ولی سیس دیده میشه :))) )، سیس طناب زنی!

سیس شما چیه؟ کدوم سیس بقیه روی اعصابتونه؟ توی بخش نظرات بگید تا استفاده کنیم 🙂

http://vrgl.ir/uaAHm

آخوندی که روی جدول راه میرفت!
آخوندی که روی جدول راه میرفت!
بی حوصله پشت پنجره اتاقم نشسته بودم و مشغول تماشای محله نزدیک ظهر بود و محله خلوت گربه سیاه لاغری که خیلی وقته افتخار آشنایی باهاشون رو دارم، زیر سایه درخت کج و کوله ی توت وسط محله دراز کشیده بود تنها موجود زنده ای که دیده میشد همون گربه بود که خیلی هم با مرده ها فرقی نداشت یواش یواش چشام داشت بسته میشد که یه حرکت توجهم رو به خودش ج

نویسنده مطلب: علی خالقی

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
3 نظرات
 1. علی می گوید

  سیس سیس شناسی هم آیا فرد رو جز انسان های سیسو قرار میده?!خخخ

 2. نوید می گوید

  اینو نمیدونم ولی قطعا خود نمک پنداری یکی از سیس های اجتناب ناپذیره :))

 3. ژیلا می گوید

  عالی بود :))
  گل گفتید

نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.