طراحی سایت با پایتون قسمت ۲

امروز میخوایم در این قسمت طراحی یک وبسایت با پایتون رو شروع کنیم در جلسه قبل با پایتون آشنا شدیم و اون رو نصب کردیم و الان باید آماده باشیم برای نصب یک فریمورک و شروع پایتون.

اصلا فریمورک چی هست؟

چارچوب نرم‌افزار یک طراحی قابل استفاده برای سیستم یا زیرسیستم‌های نرم‌افزاری است، که نشان دهنده مجموعه‌ای از کلاسهای انتزاعی و روشی است که نمونه‌های آن کلاس‌ها برای نوع مشخصی از نرم‌افزار همکاری می‌کنند. چارچوب‌های نرم‌افزاری می‌توانند طراحی‌های شی گرا داشته باشند. چارچوب نرم‌افزار ممکن است شامل برنامه‌های پشتیبانی، کدهای کتابخانه‌ای، زبان‌های اسکریپتی یا نرم‌افزار دیگری برای توسعه و گسترش باشد. قسمتهای مختلف چارچوب می‌تواند توسط یک واسط برنامه‌نویسی کاربردی (API) نشان داده شود. ( ویکی پدیا فارسی )

فریم ورک در اصطلاح به چارچوب نرم‌افزاری گفته می‌شود. یک فریم‌ورک مجموعه‌ای از کتابخانه‌های برنامه‌نویسی و احتمالا مجموعه‌ای از قوانین برای برنامه‌نویسی است.
برای مثال چارچوب «دات نت فریم ورک» محصولی از شرکت مایکروسافت است که حاوی هزاران کتابخانه‌ی کوچک به همراه قواعد و ابزارهایی برای توسعه‌ی برنامه‌های مختلف در آن است.
یک چارچوب یا فریم‌ورک به برنامه‌نویسان کمک می‌کند کدهای کمتری بنویسند و در زمان کمتری به نتیجه‌ی بهتری دست پیدا کنند. در چارچوب دات‌نت و فریم‌ورک مشابه آن، ماشین مجازی جاوا، این امکان وجود دارد که برنامه‌ی نوشته شده، روی سیستم‌عامل‌های گوناگون به صورت یکسان عمل کند.( روکا )

خوب حالا که فریمورک رو شناختیم پس بهتره بریم و از بین چندین فریمورک پایتون یکی رو انتخاب کنیم :

فریمورک های وب پایتون : در کل پایتون فکر می کنم ۱۶ فریمورک داره که هرکدوم مزایای خودش رو هم داره :

جنگو (حرف D تلفظ نمی شود!) : یک فریم ورک تجهیز شده به ابزارهای مورد نیاز برای طراحی وب اپلیکیشن با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون است که از جمله ی این ابزارها می‌توان به Authentication, URI Routing, ORM و … اشاره کرد. این فریم ورک با قابلیت‌هایی همچون توسعه ی سریع اپلیکیشن، استفاده ی آسان و عمل‌کرد بالا توانسته توسعه دهندگان ایده‌آل گرا را به خود جذب کند. وجود منابع آموزشی و کتاب‌های تخصصی آموزش جنگو، باعث محبوبیت بیشتر این فریم ورک گشته است.

فلسک : میکرو فریم ورکی سبک اما در عین حال قابل توسعه است که برای زبان برنامه نویسی پایتون نوشته شده است. گفته می‌شود که وب اپلیکیشن های طراحی شده با فلسک نسبت به جنگو بیشتر بوی زبان پایتون می‌دهند چرا که با تعداد خطوط کد کمتری می‌توان یک اپلیکیشن به زبان پایتون نوشت. توربوگیرز : یک فریم ورکی است با کسب تجربه از فریم ورک های جنگو، روبی آن ریلز و … طراحی گشته که با استفاده از آن در کوتاه ترین زمان ممکن می‌توان یک وب اپلیکیشن طراحی کرد. توربوگیرز پاسخی به تمام توسعه دهندگانی است که از محدودیت‌های فریم ورک های زبان‌های برنامه نویسی مختلف خسته شده و به دنبال راه‌کاری اثربخش و در عین حال ساده می گردند.

این فریم ورک اپن سورس، همه منظوره، سریع، توسعه پذیر و ایمن است که برای علاقمندان به زبان برنامه نویسی پایتون طراحی گشته است. از جمله قابلیت‌های منحصر به فرد این فریم ورک زبان برنامه نویسی پایتون می‌توان به قابلیت ایجاد، ویرایش و مدیریت وب اپلیکیشن از هر زمان و مکانی صرفاً از طریق یک مرورگر همچون فایرفاکس یا گوگل کروم و … اشاره کرد.

جامعه ی توسعه دهندگان فریم ورک پیرمید به سرعت در حال رشد است و علاوه بر جامعه ی گسترده ی توسعه دهندگان، مستندات این فریم ورک نیز قابل توجه است و این امکان را در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد تا به سادگی شروع به کار با این فریم ورک نمایند. فریم ورک پیرمید مینیمالیستی، سریع و قابل اعتماد است و برای کسانی که تمایل دارند پروژه های API بنویسند، یک ایده را از بالقوه به بالفعل درآورند و پروژه های بزرگی همچو سی ام اس طراحی کنند مناسب است.

باتل : یک میکرو فریم ورک است که بر پایه ی پایتون نسخه ی 3 اجرا می شود. این فریم ورک دارای حداقل ابزارهای مورد نیاز برای طراحی یک اپلیکیشن است لذا توسعه‌دهنده به هیچ وجه نیاز به کتابخانه‌های اضافی نخواهد داشت. انعطاف پذیری، امکان توسعه ی API های تحت وب و طراحی پروژه های سبک و ساده این فریم ورک را به کاندیدای خوبی برای بسیاری از توسعه دهندگان مبدل ساخته است. ( منبع : سکان اکادمی )

از فریمورک های بالا به نظر من جنگو از همه بهتره و میتونین این تمایز رو به خوبی مشاهده کنید. فقط کافیه تا یه گوگل ساده در مورد جنگو و آموزش جنگو بکنید تا ببینید چقدر آموزش براش وجود داره و یکی از دلایلی که اون رو مشهور کرده امنیتشه که بعدا به خوبی میتونین مشاهده کنید.

خوب پس انتخاب ما جنگو هست

میریم برای شروع جنگو :

برای نصب جنگو در ابونتو ( لینوکس ) فقط کافیه دستور زیر رو در ترمینال وارد کنید :

pip install django

برای فعال کردن محیط مجازی یا همان ویرژوال دستورات زیر رو وارد کنید :

virtualenv .env

source .env/bin/activate

و اما نصب جنگو روی ویندوز :

برای شما

قبل از نصب جنگو باید ویژوال را نصب کنید.

برای نصب ویژوال دستورات زیر را در پاور شل ویندوز وارد کنید:

pip install virtualenvwrapper-win

بعد از آن در محل پروژه خود دستور زیر را وارد کنید : ( در قسمت بعدی پروژه را اجرا خواهیم کرد بنابر این میتونید این کار رو در قسمت بعدی انجام دهید )

mkvirtualenv myproject

و برای شروع محیط ویرژوال هم دستور زیر ( در جلسه بعدی …… )

workon نام پروژه شما

و حالا میتونید جنگو رو نصب کنید . دستور زیر رو وارد کنید :

pip install django

خوب جنگو نصب شد. ( به همین سادگی ( بدون درد و خونریزی :)) در قسمت بعدی اولین پروژه جنگو خودمون رو شروع می کنیم.

این مقاله برای اولین بار در وبلاگ راشد عبیدی منتشر شده است

لینک ها :

https://wiki.python.org/moin/WebFrameworks

WebFrameworks - Python Wiki
WebFrameworks – Python Wiki
undefined

https://sokanacademy.com/courses/coding/1529/%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D9%88%D8%B1%DA%A9-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AE%D8%AA%D9%84%D9%81-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%AA-%D9%88%D8%A8

بررسی فریم ورک های مختلف زبان های برنامه نویسی تحت وب
بررسی فریم ورک های مختلف زبان های برنامه نویسی تحت وب
در این آموزش با انواع فریم ورک های زبان های برنامه نویسی تحت وب آشنا خواهیم شد.

https://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%86%D8%A7%D8%B1%DA%86%D9%88%D8%A8_%D9%86%D8%B1%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C
https://en.wikipedia.org/wiki/Framework

Framework
Framework
A framework is a generic term commonly referring to an essential supporting structure which other things are built on top of.

https://www.djangoproject.com/

The web framework for perfectionists with deadlines | Django
The web framework for perfectionists with deadlines | Django
undefined

نویسنده مطلب: راشد عبیدی

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.