فهرست پردرآمدترین مشاغل حوزه فناوری اطلاعات در ایران

استخدام مشاغل حوزه فناوری اطلاعات مثل استخدام مهندس کامپیوتر و فناوری اطلاعات و استخدام برنامه نویس این روزها در شرکت ها و سازمان ها بسیار پرتقاضاست. در این مقاله کاران با فهرست عناوین مشاغل پرطرفدار و درآمدزای فناوری اطلاعات در ایران آشنا می شویم.

تقریبا نمی‌توانید هیچ شرکت و یا سازمانی را پیدا کنید که ارتباطی به موضوع فناوری اطلاعات و مشاغل حوزه  کامپیوتر وIT نداشته باشد. در هر کسب و کاری شما می‌توانید چند شغل مرتبط با IT پیدا کنید؛ به همین دلیل اگر کارشناس یکی از رشته‌ها و گرایش‌های حوزه فناوری اطلاعات باشید، فرصت‌های استخدامی در صنایع مختلف برای شما وجود دارد.

پرطرفدارترین مشاغل فناوری اطلاعات در ایران

دنیای آی تی و بازار مشاغل فناوری اطلاعات به قدر کافی وسیع است و اگر به فناوری اطلاعات علاقه مند باشید و بتوانید تحصیلات و دوره‌های آموزشی مناسب آن را بگذرانید می‌توانید شغلی مناسب علایق خود با درآمد خوب پیدا کنید.درفهرست مشاغل فناوری اطلاعات دسته بندی های زیادی وجود دارد، در واقع پیشرفت لحظه ای علوم کامپیوتر و تغییرات گسترده آن، باعث می‌شود هر روز با مشاغل جدیدی در حوزه فناوری اطلاعات رو به رو شویم.با این حال 11 شغل پرطرفدار فناوری اطلاعات در ایران که بیشترین تعداد آگهی های استخدامی را دارد؛عبارتند از:

تحصیلات در رشته فناوری اطلاعات:

در سال ۱۳۸۱ بود که رشته مهندسی فناوری اطلاعات با تلفیق رشته‌های کامپیوتر، مدیریت، مهندسی صنایع و مهندسی الکترونیک به وجود آمد و .به‌طور رسمی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مورد پذیرش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت. پیش از این، رشته مهندسی کامپیوتر تنها با گرایش‌های  «نرم‌افزار» و «سخت افزار» رایج بود . در حال حاضر علاوه بر رشته دانشگاهی مهندسی کامپیوتر رشته فناوری اطلاعات در چهار مقطع در دانشگاه‌های سراسر کشور ارایه می‌شود. در دوره کاردانی با مسائل مربوط به وب آشنا می‌شوید؛ در دوره کارشناسی اغلب دانشجویان با مراحل اجرا کردن عملیات شبکه و مدیریت پروژه آشنا می‌شوند. در دوره کارشناسی ارشد دانشجویان می‌توانند گرایش‌های رشته فناوری اطلاعات مانند تجارت الکترونیکی، سیستم‌های چندرسانه‌ای، مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی، امنیت اطلاعات، شبکه‌های کامپیوتری و مهندسی فناوری اطلاعات را انتخاب کنند. در این مقطع به ارائه راه‌حل برای مسائل پیچیده پرداخته می‌شود.

در دوره کارشناسی ارشد نیز ضمن تکمیل مدیریت پروژه به ارائه راه حل‌های مناسب برای مسائل پیچیده سازمانی می‌پردازد. هرچند مقطع دکترای فناوری اطلاعات در ایران ارائه نمی‌شود، اما انجام امور تحقیقاتی و دستیابی به نظریه‌های جدید از محورهای اصلی در این مقطع محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید :بحران سن در مشاغل فناوری اطلاعات!

مهارت های آموزشگاهی برای فارغ التحصیلان فناوری اطلاعات

با وجود تحصیلات آکادمیک اما بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه‌های مختلف کشور در رشته فناوری اطلاعات، ترجیح می‌دهند برای استخدام در مشاغل این حوزه دوره‌های آموزشی تخصصی را در مراکز و آموزشگاه‌های آزاد بگذرانند تا بتوانند در یکی از مشاغل این حوزه مشغول به کار شوند. این دوره‌های مهارتی در گرایش‌های پر مخاطب شغلی که در فهرست بالا به آن اشاره کردیم تعریف می‌شود. اغلب آموزشگاه‌های IT تلاش می‌کنند مهندسان فناوری اطلاعات را بر اساس مهارت‌های مورد نیاز در بازار کار تربیت کنند.

بازار کار و استخدام رشته فناوری اطلاعات:

همان طور که اشاره کردیم ورود فناوری اطلاعات به تمام صنایع و مشاغل مختلف باعث شده شما با هر نوع توانایی درIT بتوانید در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف استخدام شوید. از صنایع پزشکی، معدن، نفت، غذا تا خودرو، بانک و رایانه همگی فرصت‌هایی برای استخدام شما در گرایش‌های مختلف مهندسی فناوری اطلاعات دارند. کافی است در آگهی‌های شغلی سایت‌های مختلف کاریابی، این فرصت‌های شغلی را مرور کنید و رزومه تان ارسال کنید.

محدودیت‌ها و مشکلات مشاغل حوزه فناوری اطلاعات:

در کنار تمام جذابیت‌هایی که مشاغل فناوری اطلاعات دارند، پیچیدگی‌ها و محدودیت‌های آنها هم چشم گیر است. ماهیت فناوری اطلاعات و جنس کارهای این شغل دقیقا نوع چالش‌های آن را رقم می‌زند.

1.کمبود منابع آموزشی مفید

به دلیل پیچیدگی مسائل مختلف حوزه آی تی شما ممکن است با مشکلات زیاد فنی رو به رو شوید که به سادگی هم قابل حل نیستند. گرچه منابع آموزشی متعددی برای این مسائل وجود دارد اما همگی قابل دسترس نیستند. از طرف دیگرهمان طور که اشاره کردیم فقدان آموزش‌های صحیح از دیگر چالش‌ها و مشکلاتی است که کارشناسان مهندسی فناوری اطلاعات با آن روبه رو هستند؛ در واقع این حوزه عموما با کمبود استادان حرفه‌ای و متخصص رو به روست. استادانی که با جدیدترین مباحث این حوزه آشنا باشند؛ همچنین کمبود منابع آموزشی قابل فهم به زبان فارسی را به محدودیت‌های مشاغل آی تی اضافه کنید؛ به همین دلیل اغلب کارشناسان و مدیران موفق حوزه فناوری اطلاعات که در کارشان موفق و خبره هستند، به زبان انگلیسی کاملا مسلط اند.البته مهاجرت بی اندازه متخصصان فناوری اطلاعات کشور طی سال های اخیر به بحران استخدام نیروی انسانی با تجربه دامن زده است.

2.مشخص نبودن شرح وظایف در مشاغل فناوری اطلاعات

چالش مهم دیگر این حوزه، مشخص نبودن شرح وظایف یک مهندس فناوری اطلاعات در ساختار شرکت‌ها و سازمان‌هاست. از رسیدگی به نرم افزار سیستم‌ها، حل مشکلات سخت افزاری تا رسیدگی به امور شبکه و اینترنت همگی دایره وسیعی از شرح وظایف یک کارشناس فناوری اطلاعات است که از شرکتی به شرکت دیگر متناسب با حوزه کاری شان متفاوت است. بنابراین شما مجبورید به عنوان فردی در جایگاه یک مهندس کامپیوتر یا فناوری اطلاعات مدام دانش فنی خود را به روز نگه دارید و از تغییرات این حوزه مطلع شوید.

3.سرعت بالای تغییرات درمشاغل فناوری اطلاعات

سرعت تغییر تکنولوژی های فناوری اطلاعات تقریبا لحظه ای است؛ به همین خاطرمهندسان فناوری اطلاعات باید هر لحظه مشغول مطالعه و جستجو درباره جدیدترین تغییرات حوزه فناوری مثل ورود سیستم های جدید سخت افزاری، زبان های جدید برنامه نویسی و تازه ترین یافته ها در زمینه امنیت فناوری اطلاعات باشند.

به نظر شما متخصصان فناوری اطلاعات در مشاغل خود دیگر با چه مشکلاتی مواجه هستند؟

درباره مجله خبری کاران

مجله خبری کاران، یک رسانه آنلاین حوزه کار و استخدام است که در سال 1397 و با نگاهی متفاوت به جریان خبری صنعت استخدام راه اندازی شده است. در این مجله شما می توانید هر لحظه در جریان به روزترین اخبار و تحولات صنعت استخدام ایران و جهان قرار بگیرید؛ جالب ترین و کاربردی ترین مطالب آموزشی در زیست بوم کار و مشاغل را بخوانید و حتی با تجارب شنیدنی کارجویان و کارفرمایان و به ویژه مدیران منابع انسانی آشنا شوید.

مجله خبری کاران دریچه جدیدی است به روی راهکارهای حوزه استخدام و مدیریت منابع انسانی؛ ما با نگاهی متفاوت شما را در این مسیر همراهی خواهیم کرد.

نویسنده مطلب: KARAN (کاران)

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.