مزایای داشتن دانش در چند زبان برنامه‌نویسی

با رشد سریع تکنولوژی و پیشرفت روزافزون در حوزه نرم افزار و برنامه‌نویسی، تقاضا برای توسعه دهندگان چند برابر شده است. در حقیقت، در گزارشی که جدید در سایت جستجوی شغلی indeed صورت گرفته، توسعه دهندگان Full-Stack در حال حاضر پس از مهندسین نرم افزار و توسعه دهندگان فرانت اند در رده سوم لیست پرتقاضاترین شغل‌ها قرار گرفته‌اند.

برای شما

برای شما شاید این سوال پیش‌آید که چه نیازی برای یادگیری بیش از یک استک در برنامه‌نویسی وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

افزایش فرصت‌های شغلی

توسعه دهندگان معمولا تقاضای کاری بیشتری در جامعه فناوری نسبت به سایر شغل‌ها دارند و افرادی که در چندین زبان‌های برنامه‌نویسی تسلط دارند می‌توانند حقوق و دستمزد بیشتری را هدف بگیرند.

  • این افراد قابلیت حل مسئله بالاتری نسبت به سایر توسعه دهندگان دارند.
  • به گفته یک گزارش از indeed، در طول زمان زبان‌های برنامه‌نویسی محبوبیت خود را یا افزایش و یا کاهش داده‌اند و به همین منظور محدود شدن به یک زبان برنامه‌نویسی می‌تواند برای شما ریسکی را به همراه داشته باشد.

در ادامه بیشترین فرصت‌های شغلی هر زبان برنامه‌نویسی در سال‌های 2017 و 2018 برای توسعه دهندگان آورده شده است.

رشد سریع تکنولوژی

ده سال پیش بعضی از شرکت‌ها فقط از یک استک برای برنامه‌های کاربردی خود استفاده می‌کردند. الان این برای اکثر شرکت‌ها کارساز نیست و امروزه API‌های بیشتر، وجود تیم‌های کوچکتر توسعه دهنده و زبان‌های جدیدتر هر ساله معرفی می‌شوند. شانس شما برای کار با بیش از یک زبان و فریم‌ورک بسیار زیاد است و داشتن دانش در زبان‌ها و فریم‌ورک‌های مختلف شمارو از سایر توسعه دهندگان متمایز ساخته و برای کارفرمایان بسیار حائز اهمیت است.

توسعه‌دهنده بهتر و کارآمدتر

همه ما می‌دانیم که اصول برنامه‌نویسی کامپیوتر تغییری نمی‌کنند و همه آنها با بلوک‌های ساختاری مشترک ساخته می‌شوند (if/else، variables/arrays، for loops، functions و OOP)، اما راه‌کاری که هر زبان و فریم‌ورک برای حل مشکلات استفاده می‌کنند (به دلیل هدف‌های مختلف بهینه‌سازی) منحصر به فرد می‌باشد. به عنوان مثال، پایتون چون از توابع و کتابخانه‌های عالی برای تجزیه و تحلیل مجموعه‌های زیادی از داده‌ها برخوردار است، به شدت توسط مهندسان و دیتا ساینتیست‌ها مورد استفاده قرار گرفت. جاوا و #C زبان برنامه نویسی سطح پایین هستند که ما باید در مورد انواع داده‌ها و اطلاعاتی که در یک متغیر ذخیره می‌کنیم، دقیق باشیم. زبان #C یک زبان مدرن زیبا است که از پلتفرم‌های مختلف (مانند Java) پشتیبانی می‌کند. از سوی دیگر، زبان Node، بر خلاف #C و جاوا، صرفا برای اداره کردن درخواست‌های وب سرور و در نحوه اتصال به سوکت ساخته شده است. حتی در حال حاضر، گرچه بعضی از زبان‌های برنامه‌نویسی در حال رسیدن به این امر مهم هستند ولی Node هنوز هم زبان غالب برای ایجاد اتصال سوکت در زمان واقعی (Real-Time) است (جایی که Node از Ajax چند هزار برابر بهتر عمل می‌کند).

نتیجه‌گیری

در نهایت، یادگیری 3 استک شبیه به داشتن مجموعه ابزارهای متعدد در یک جعبه ابزار است. دانستن چگونگی استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی و فریم‌ورک‌های مختلف به شما کمک می‌کند راه حل خلاقانه‌ای برای مشکلات خود ایجاد کنید که شاید اگر شما فقط یک زبان برنامه نویسی را می‌دانستید، رسیدن به این امر ممکن نبود.

برای مطالعه پست‌های بیشتر ما را در وبلاگ کارادمی و یا در ویرگول دنبال کنید.

نویسنده مطلب: Karademy Coding Bootcamp

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.