میخواید بیشتر یاد بگیرید؟ بیاید تا بگم چطوری.

حتما خیلی میخواهید یک کار یا مهارت جدید یاد بگیرید اما حوصله ی خواندن یک عالمه کتاب و منبع را ندارید. توی این نوشته می خواهم به شما چند وبسایت معرفی کنم تا بتوانید با استفاده از آنها به مهارت های جدیدی در زندگی تان دست پیدا کنید و بتوانید از این زندگی کسالت بار و سرشار از غم و اندوه و نگرانی خلاص شوید.

ابتدا از وبسایت های بلاد کفر شروع می کنیم:

شاید یکی از شناخته شده ترین وبسایت های آموزشی در ایران، سایت edx باشد. این سایت در ابتدا تنها کلاس های آموزشی MIT را قرار می داد و هنوز هم که هنوزه کلاس های MITx آن از بالاترین کیفیت برخوردارند اما سایر دانشگاه ها هم می توانند درخواست داده و کلاس های آموزشی خود را در سایت قرار دهند. این سایت دارای چند دوره است که مهم ترین و عمومی ترین آنها کورس ها (Course) یا دوره های آموزشی هستند. حتی شما می توانید با گذراندن کلاس ها و پرداخت مبلغی از اعتبارنامه های (Certificate) این بنیاد استفاده کنید که گرفتن این اعتبارنامه ها از ایران هم مشکلات خاص خودش را دارد.

استفاده از تقریبا تمام منابع آموزشی ادکس رایگان است اما متاسفانه ما برای استفاده از بعضی مباحثش (مثل مباحث تکنولوژیک) محدودیت داریم که می توان با استفاده از ابزار های دور زدن تحریم! آن محدودیت ها را دور بزنیم. همچنین ادکس کلاس های خوبی برای یادگیری انواع زبان ها برگزار می‌کند که می توانید استفاده کنید.

https://www.edx.org/

edX | Free Online Courses by Harvard, MIT, & more
edX | Free Online Courses by Harvard, MIT, & more
Access 2000 free online courses from 140 leading institutions worldwide. Gain new skills and earn a certificate of completion. Join today.

سایت دوم سایتی هست که شاید در ایران شناخته شده نباشد اما در خارج از ایران از ادکس هم شناخته شده تر است. کورسرا ماموریت خودش را امکان دسترسی همه ی افراد (بجز ایرانی ها، کوبایی ها و سودانی ها) به بهترین دوره های آموزشی عنوان کرده است. پس از اینجا مشخص می شود که ما برای دسترسی به محتوای آموزشی این سایت باید باز هم از ابزارهای دور زدن تحریم استفاده کنیم.

دوره های آموزشی کورسرا شامل تمام دانشگاه های آیوی لیگ بجز هاروارد می شود. (هاروارد ترجیح می دهد آموزش هایش را در ادکس قرار دهد) همچنین چند دانشگاه مطرح دیگر نیز دوره های خود را در این سایت قرار می دهند. به نظر بنده کیفیت آموزش های ادکس (حداقل در زمینه هایی که دنبال کرده ام) از کورسرا بالاتر بود.

دوره های آموزشی که کورسرا ارائه می دهد عبارت اند از:

دروس آموزشی که گذراندن آنها 4 تا 6 هفته طول می کشد.

دوره های تخصصی که گذراندن آنها 4 تا 6 ماه طول می کشد.

دوره های دانشگاهی که گذراندن آنها 1 تا 3 سال به طول می انجامد.

دروس زیرنویس انگلیسی دارند ولی زیرنویس فارسی ندارند اگرچه بعضی از ایرانیان خارج (و داخل) کشور، بعضی آموزش ها را با زیرنویس های فارسی در یوتوب (و آپارات) قرارداده اند.

چند سال پیش دانشگاه فردوسی با همکاری پارک علم و فناوری مشهد اقدام به قرار دادن دوره های آموزشی کورسرا روی سایتی در داخل ایران با نام آی کورسرا کردند. همچنین دانشگاه فردوسی قبول کرده بود که دانشجویان به جای گذراندن بعضی دروس در دانشگاه می توانند دوره های آموزشی آی کورسرا را بگذرانند اما متاسفانه مدتی است که این سایت غیر فعال شده است. حقیقتا نمی دانم دلیل این اتفاق چیست اما امیدوارم به زودی شاهد فعالیت دوباره ی این طرح در ایران باشیم.

https://www.coursera.org/

Coursera | Online Courses & Credentials From Top Educators. Join for Free
Coursera | Online Courses & Credentials From Top Educators. Join for Free
Learn online and earn valuable credentials from top universities like Yale, Michigan, Stanford, and leading companies like Google and IBM. Join Coursera for free and transform your career with degrees, certificates, Specializations, & MOOCs in data science, computer science, business, and dozens of other topics.

سایت سوم سایت یودمی هست. تفاوت یودمی با سایت های دیگری که معرفی شد این است که تمرکز یودمی بر متخصصین تجربی در هر رشته است نه متخصصین دانشگاهی. بنابراین هرکسی می تواند آموزش های خود را با توجه به استانداردهای یودمی داخل سایت آپلود کند و به درآمدزایی بپردازد. همین امر علاوه بر اینکه باعث افزایش دوره های آموزشی شده است، باعث کاهش کیفیت دوره ها نیز شده است.

در یودمی می توانید تعداد بسیار زیادی کلاس های آموزشی ایرانی ببینید که اگرچه تعدادی از آنها کیفیت خوبی دارند اما تعداد زیادی از آنها هم فاقد کیفیت مطلوب هستند.

استفاده از اکثر دوره های یودمی غیر رایگان است همچنین برای ایرانی ها نیز محدودیت قرار داده است. در کنار همه ی اینها مشکلات پرداخت هزینه ی کلاس ها را نیز قرار دهید. به نظر من تنها قشری که یودمی به درد آنها می خورد برنامه نویس ها هستند و کورس های دیگر این سایت از کورسرا و ادکس بسیار پایین تر اند.

https://www.udemy.com/

Online Courses - Learn Anything, On Your Schedule | Udemy
Online Courses – Learn Anything, On Your Schedule | Udemy
Udemy is an online learning and teaching marketplace with over 183,000 courses and 40 million students. Learn programming, marketing, data science and more.

سایت های دیگری هم هستند مثل لیندا (که از همه قدیمی تر است) و آموزش های خوبی می گذارد که تمرکز آن روی برنامه نویسی و نرم افزار است و می تواند برای تازه کارها مفید فایده باشد همچنین برای دوستداران موسیقی سایت Dave Conservatoire یکی از سایت های مطرح در این زمینه است که با آموزش های تصویری می تواند علاوه بر یادگیری انواع موسیقی، فهم موسیقیایی شما را نیز افزایش دهد. سایت دیگری نیز هست به نام Drawspace که آموزش های نقاشی و طراحی دارد. زمانی که به دنبال یادگیری نقاشی بودم از آموزش های این سایت بهره بردم اما بعدها متوجه شدم برای اینکار ساخته نشدم و پیگیرش نشدم کیفیت محتوای رایگانش چنگی به دل نمی زند اما می توانید محتوای پولی این سایت را از اینترنت پیدا کنید.


حال برویم سراغ سایت های ایرانی:

اولین سایت که در اینجا می خواهم معرفی کنم سایتی است که احتمالا همه ی شما اسم آن را شنیده اید. سایت مکتب خونه که ابتدا با قرار دادن جزوات درسی به معروفیت رسید، امروزه با قرار دادن دوره های دانشگاهی و همچنین دوره های مکتب پلاس کارش را گسترش داده است.

دوره های دانشگاهی مکتب خونه اغلب از کیفیت بالایی برخوردار هستند و عموما رایگان اند. هرچند کیفیت فیلم برداری بسیار افتضاح و همچنین در بعضی دوره ها کیفیت صدا بدتر از تصویر است. کیفیت دوره های مکتب پلاس هم با توجه به قیمت فضایی آنها چنگی به دل نمی زند. در بعضی دوره هایی که مشاهده کردم گوینده بسیار خشک و رسمی صحبت می کند که باعث می شود حسی به مراتب بدتر از حس کلاس درس به مخاطب القا شود (شاید یکی از علل این اتفاق این است که در دوره های مکتب پلاس دانشجو وجود ندارد و مدرس مجبور است بسیار رسمی صحبت کند)

اما نکته ی مثبت مکتب خونه نسبت به مابقی سایت های ایرانی تنوع دوره های آموزشی آن و همچنین آموزش محور بودن آن به جای کاربر محور بودن آن است. همچنین در مکتب خونه از دوره های آموزشی تمام دانشگاه های مطرح ایران (بخوانید تهران) استفاده شده است که جذابیت آن را دو چندان می کند.

https://maktabkhooneh.org/

مکتب‌خونه
مکتب‌خونه
مکتب‌خونه، بزرگترین رسانه دیجیتال آموزش آنلاین در ایران

همه ی کلاس ها اینقدر تمیز نیست!
همه ی کلاس ها اینقدر تمیز نیست!

دومین سایت فرادرس است. تقریبا تمام محصولات فرادرس غیررایگان است و آموزش های رایگان آن را نیز بهتر است اصلا نگاه نکنید چرا که آنچنان کیفیت بالایی ندارند. (حداقل آنهایی که من دیدم) کما اینکه بعضی اموزش های غیررایگان فرادرس نیز کیفیت خوبی ندارند. اما نکته ی مثبت فرادرس کاربردی بودن آن است. یعنی شما میخواهید یک چیز یاد بگیری به فرادرس مراجعه می کنید، مبلغ ناچیزی پرداخت می کنید و آموزش را می خرید و استفاده می کنید. فرادرس به درد افزایش مهارت های شما نمی خورد اما می توانم بگویم با فرادرس می توانید تخصص خودتان را چند پله ارتقا دهید.

بیشتر آموزش ها (اگر نگوییم همه ی آنها) در فرادرس آموزش نرم افزار است پس نباید انتظار داشت که استادی بیاید و به شما آموزش دهد حتی دروسی که نرم افزار نیست شما تنها پاورپوینتی را می بینید که استاد روی آن توضیحاتی ارائه می دهد. این کار علاوه بر اینکه مزیت هایی دارد، معایبی نیز دارد. مزیت آن این است که شنونده دچار حواس پرتی نمی شود و مدرس می تواند به راحتی و بدون استرس به درس دادن بپردازد و از معیاب این کار آن است که تدریس کسل کننده و خواب آور می شود.(هرچند برای آموزش نرم افزار بهترین روش آموزش همین است.)

https://faradars.org/

فرادرس – بزرگترین منبع فیلم های آموزشی دانشگاهی و مهندسی
فرادرس – بزرگترین منبع فیلم های آموزشی دانشگاهی و مهندسی
بزرگ ترین پروژه آموزش آنلاین ایران – ارائه آموزش‌های ویدئویی و فیلم‌های آموزشی هوش مصنوعی، مهندسی کامپیوتر، برق، مکانیک، عمران، صنایع و سایر رشته‌های مهندسی

سمت چپیه چقدر شبیه هیتمنه!
سمت چپیه چقدر شبیه هیتمنه!

این دوسایت که تا اینجا معرفی شدند از بهترین سایت های آموزش آنلاین هستند اما سایت های دیگری نیز هستند که می توانید از آنها برای مهارت آموزی استفاده کنید. سایت فرانش که از لحاظ فرم شباهت بسیار زیادی به فرادرس دارد با این تفاوت که در محتوا، تمرکز فرانش به مهارت آموزی است به جای تخصص گرایی. هرچند فرانش هنوز دوره های آموزشی زیادی قرار نداده است اما جذابیت بصری درس هایی که قرار می دهد بسیار جالب است. اگر به دنبال آموزش فلسفه و حکمت و سایر مسائل مربوط به علوم انسانی هستید سایت آفاق کرامت می تواند بسیار مفید باشد اگرچه با کمال تاسف بعضی از آموزش های بسیار خوب این سایت نه تنها غیر رایگان است بلکه باید آنها را به صورت سخت افزاری خریداری کنید و نمی توانید به صورت آنلاین استفاده کنید. آموزش های سایت آفاق کرامت را اگر بخواهید دانلود کنید تنها می توانید به صورت صوتی دانلود کنید اما اگر بخواهید خریداری کنید می توانید نسخه ی تصویری آن را نیز داشته باشید. سلسله جلسات فلسفه ی علم و نقد فلسفه ی کانت این سایت را به شما پیشنهاد می کنم. سایت بعدی تخته سفید است که هرکس می تواند آموزش های خودش را داخل آن آپلود کند و قاعدتا کیفیت مطلوبی ندارد و در پایان سایت درس افزار شریف است که مخصوص کلاس های درس دانشگاه شریف است و کیفیتش آموزش بد نیست ولی در حد کیفیتی که از شریف انتظار داریم هم نیست (منظور فرم است).

اگر شما هم سایت آموزشی خوبی می شناسید معرفی کنید.

نویسنده مطلب: احمد سبحانی

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.