نقشه راه فرانتند دولوپر‌ها

در ادامه پست قبلی، که «میخوام برنامه‌نویس بشم» بود، نقشه‌های راه را جدا کردم و در دو پست جداگانه مینویسم تا خواندن آن برای خواننده و ویرایش آن‌ها برای خودم راحت‌تر باشد.

در این پست مسیر فرانتندی‌ها را مرور میکنیم.

خب بریم سراغ فراتند. HTML رو که گفتیم پایه و اساسه و بکندی‌ها هم بلد باشن. برای شروع فرانتند حتما باید CSS رو بلد باشین و جاواسکریپت هم باید بدونین. جاواسکریپت در ادامه مسیر بسیار مهمه پس باید پایه‌ای یاد بگیرید. DOM و ایجاد تغییرات در اون رو باید یاد بگیرید و گرفتن API یا AJAX رو هم بدونید. ES6 برای ادامه مسیر مهم است و بهتره که همین اول یاد بگیرید.

استفاده از یک PackageManager مانند npm یا yarn را باید بدانید و یکی از پیش پردازنده‌های CSS یا همون CSS Pre-processors رو باید یادبگیرید، مانند SASS یا LESS. از بین فریم ورک‌های CSS هم یکی را یاد بگیرید مانند Bootstrap یا Semantic UI البته بوتسترپ پر طرفدارتر است

از ابزارها، کار کردن با یکی از task runner ها مانند gulp و یک Module Bundler مانند Webpack را یاد بگیرید، و همچنین از Linters and Formatters استفاده کنید.

بعد از این‌ها باید یکی از فریم‌ورک‌ها را انتخاب کنید. ReactJs, AngularJs, VueJs. در حال حاضر همه این‌ها پرطرفدار هستند و بهتره از تو سایت‌های کاریابی ببینید که کدوم بیشتر مورد استقبال شرکت‌ها هست. در ادامه برای اینکه حرفه‌ای باشید، باید بتونید برای کدتون تست بنویسید. Unit Test, Functional Test, Integration Test تست‌هایی است که باید یاد بگیرید بنویسید.

در این مرحله شما یک فرانتند دولوپر هستید. البته که میتونید تو حوزه‌های موبایل اپلیکیشن وارد بشید و مثلا react Native کار کنید یا server side rendering انجام بدید.

مثال‌هایی که از ابزار‌ها یا فریم‌ورک‌ها آورده شده، مطمعنا جایگزین‌های دیگری هم دارند در اینجا من فقط سعی کردم از معروف‌ترین‌ها نام ببرم.

پ.ن۱. من سعی میکنم در روز‌های آینده لینک‌های آموزشی در هر بخش را هم به پست اضافه کنم.

پ.ن.۲. من خودم فرانتند دولوپر نیستم برای همین دقیق از همه این بخش‌ها خبر ندارم، اما بیشتر مطالعه میکنم و پست را تکمیل تر خواهم کرد.

نویسنده مطلب: ava

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.