نود جی اس یا پایتون کدامیک را انتخاب کنیم؟

انتخاب زبان برنامه نویسی برای یادگیری یکی از چالش های همیشگی برنامه نویسان بوده و هست، مخصوصا برنامه نویسای تازه کار که میخواهند کدنویسی سمت سرور (Server-Side) یاد بگیرند.python و nodejs دو پلتفرم قدرتمند و پر سرصدا در سال ۲۰۱۹ بودند که هر کدوم مزایا و معایب خودش را داره. اما سوال اصلی اینجاست که نود جی اس یا پایتون کدامیک را انتخاب کنیم؟

Node.js چیست؟

Node.js یک پلت فرم سمت سرور است که بر اساس موتور جاوا اسکریپت Google Chrome ساخته شده است. از یک مدل I / O رویداد محور ، بدون انسداد (non-blocking) استفاده می کند. این به برنامه نویسان اجازه می دهد تا برنامه های فشرده در زمان واقعی( real-time ) را که در دستگاه های توزیع شده اجرا می شوند را ، ایجاد کنند. این برنامه ها به زبان جاوا اسکریپت نوشته شده اند. می توان آن را بر روی سیستم عامل های OS X ، Microsoft Windows و Linux اجرا کرد. این برای اجرای برنامه های سرور در زمان واقعی به صورت گسترده استفاده می شود.(دوره آموزش جامع نود جی اس در کدفرند).

Python چیست؟

پایتون یک زبان برنامه نویسی شی گرا ، سطح بالا ، پویا و چند منظوره است. قواعد نحوی پایتون و طبیعت مفسر آن به همراه نوع پویا ، آن را به یک زبان ایده آل برای برنامه نویسی تبدیل می کند. این برنامه از الگوهای مختلف برنامه نویسی ، از جمله برنامه نویسی شی گرا ، برنامه نویسی تابعی یا سبک های رویه ای پشتیبانی می کند. علاوه بر این ، این یک زبان تفسیری است به این معنی که نمی تواند قبل از اجرا شدن وقتی که در حال اجرا است به کد قابل خواندن رایانه تبدیل شود

ویژگی های node js

 1. از یک الگوی تک رشته ای با حلقه رویداد استفاده می کند. این نوع مکانیسم رویداد به سرور کمک می کند تا به روشی غیر مسدودکننده پاسخ دهد.
 2. چون بر اساس موتور V8 JavaScript ساخته شده ،باعث می شود سریعترین کتابخانه اجرای کد را بسازد.
 3. در Node js هیچ گونه بافر وجود ندارد زیرا برنامه ها داده ها را به صورت قطعه ای تولید می کنند.
 4. Node.js جاوا اسکریپت خالص است ، بنابراین اصول آن برای یادگیری برنامه نویسان ساده تر  است.
 5. Node.js بهترین برنامه برای پروژه های کوچک با فعال کردن قابلیت هایی که به مقدار کمتری  اسکریپت نیاز دارند.
 6. Node.js از مفسر JavaScriptاستفاده می کند.
 7. Node.js از توابع بازگشت فراخوانی پشتیبانی می کند. برنامه نویسی آن مبتنی بر رویداد / بازگشتی فراخوانی است که باعث می شود سریعتر پردازش شود.

ویژگی های Python

 1. این اجازه می دهد تا ماژول های سطح پایین را به مفسر پایتون وارد کنید. این ماژول ها به برنامه نویسان اجازه می دهد ابزارهای خود را اضافه یا سفارشی کنند.
 2. این رابط ها را برای کلیه بانکهای اطلاعاتی تجاری فراهم می کند
 3. این برنامه از روشهای برنامه نویسی کاربردی و ساختار یافته و همچنین OOP پشتیبانی می کند.
 4. این انواع داده های پویا سطح بالا (high-level dynamic data types) را ارائه می دهد و از کنترل نوع پویا ( dynamic type checking) پشتیبانی می کند.
 5. می توان آن را به راحتی با C ، C ++ ، COM ، ActiveX ، CORBA و Java ادغام کرد.
 6. Python  برای یک پروژه بزرگ ایده آل است زیرا می تواند هرکاری را با استفاده از کد PHP انجام دهد.
 7. Python از PyPy به عنوان مفسر استفاده می کند.
 8. Python یک بستر ایده آل برای انجام کارهای مختلف است – مانند برنامه های وب ، ادغام با برنامه های back-end، محاسبات عددی ، یادگیری زبان ماشین و برنامه نویسی شبکه.

چه زمانی از Node js استفاده کنیم؟

Node.js یک پلت فرم ساخته شده بر اساس جاوا اسکریپت Chrome است که به توسعه برنامه های مقیاس پذیر کاربردی شبکه کمک می کند. از یک مدل I / O بدون انسداد ( non-blocking I/O) مبتنی بر رویداد استفاده می کند که آن را به گزینه ای ایده آل برای توسعه ی برنامه های زمان واقعی فشرده داده تبدیل می کند.

Node.js کارآیی و سرعت بیشتری را ارائه می دهد. این یک راه حل ایده آل برای توسعه برنامه های پیام رسانی یا چت است. همچنین برای توسعه برنامه های کاربردی با بار سنگین و سایت های تجارت الکترونیکی که به سرعت پردازش آن بستگی دارد مفید است.

چه موقع از Python استفاده کنیم؟

Python دارای کتابخانه ای از ابزارهای تجزیه و تحلیل داده های منبع آزاد ، فریم ورک های وب و ابزارهای آزمایشی است. بنابراین ،این اکوسیستم یکی از بزرگترین جامعه های برنامه نویسی است. پایتون در دسترس ترین زبان برای برنامه نویسان جدید است و به عنوان جامعه ، منابع مقدماتی بسیاری را ارائه می دهد. این زبان همچنین در دانشگاه ها تدریس می شود و برای کار با دستگاه های مبتدی مانند Raspberry Pi استفاده می شود. پایتون همچنین دارای ثبات ، پایداری و سهولت استفاده است. این برنامه برای توسعه برنامه های علمی ، راه حل داده های بزرگ و پروژه های دولتی بسیار ارجح است.

https://codefriend.ir/2019/12/07/نود-جی-اس-یا-پایتون-کدامیک-را-انتخاب-کنی/

نود جی اس یا پایتون کدامیک را انتخاب کنیم؟ - CodeFriend.ir
نود جی اس یا پایتون کدامیک را انتخاب کنیم؟ – CodeFriend.ir
python و nodejs دو پلتفرم قدرتمند و پر سرصدا در سال 2019 بودند که هر کدوم مزایا و معایب خودش را داره. اما سوال اصلی اینجاست که نود جی اس یا پایتون کدامیک را

نویسنده مطلب: کدفرند(دوست برنامه نویس من)

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.