چرا باید زبان برنامه نویسی جاوا را یاد بگیریم؟

چرا باید زبان برنامه نویسی جاوا را یاد بگیریم؟ ممکن است افراد مختلف دلایل متعددی از جمله محبوبیت، ماهیت یادگیری آسان آن، ابزارهای اپن سورس مفید، کتابخانه ها و… برای یادگیری آن داشته باشد. برنامه نویسان با به دست آوردن تخصص در جاوا می توانند به فرصت های شغلی زیادی دست پیدا کنند و به ساخت برنامه های کاربردی در دنیای واقعی مشغول شوند.و اینکه تصور اولیه در مورد جاوا  (Core Java) این است که در ایران تقضای کار و درآمد زیادی ندارد پس کاربرد و کارایی  خاصی هم ندارد.

اما باید بدانید که این باور کاملا اشتباه است،امروزه بیشتر تلفن های همراه مجهز به سیستم عامل اندروید هستند و بازار و کسب و کار خوبی برایبرنامه نویس های اندروید فراهم شده است به طوری که اگر ایده بکری داشته باشید می توانید صاحب کسب و کار خودتان شوید و درامد کسب کنید اگر هم علاقه ای به راه اندازی کسب و کار ندارید میتوانید به استخدام شرکت هایی به دنبال افراد متخصصی مثل شما هستند دربیاید. همه می دانیم که پیشنیاز اندروید هم Core Java هست چیزی که ما داریم در سایت کدفرند دوره جامع آن را آموزش می دهیم! و این را بدانید که هر چقدر بر مفاهیم جاوا مسلط باشید یادگیری اندروید برای شما ساده تر خواهد بود.

جاوا یک زبان برنامه نویسی چند پلتفرمی است

جاوا زبانی است که با آن می توان یک بار برنامه ای را نوشت و در چندین پلتفرم آن را اجرا کرد. استفاده جاوا از JVM مخفف (Java Virtual Machine) سبب شده است که برنامه های نوشته شده در زبان برنامه نویسی جاوا این قابلیت را داشته باشند که در سیستم های عامل مختلف با استفاده از JVM متناسب با هر یک از آن ها به اجرا گذاشته شوند. همین ویژگی همچنین سبب شده است که برنامه های نوشته شده به زبان جاوا دارای سطح امنیتی بسیار بالاتری نسبت به برنامه های مشابه در زبان های دیگر مثل C++ باشند. چرا که JVM همانند یک سیستم عامل کرده و حیطه اثر و نفوذ برنامه های جاوا را در یک سطح قابل قبول محدود می نماید.

جاوا به عنوان زبان برنامه نویسی اپلیکیشن های موبایل های اندروید

ظهور و گسترش تلفن های همراه هوشمند و این حقیقت که بازار این وسایل ارتباطی تحت سیطره بی چون و چرای سیستم عامل اندروید می باشد سبب شده است که برنامه نویسی اپلیکیشن های اندروید رونق چشمگیری پیدا کند.  بعلاوه بر خلاف بازار برنامه های کاربردی دسکتاپ که در دست شرکت های نرم افزاری بزرگ است، بازار اپلیکیشن های موبایل اندروید کاملاً عمومی بوده و حتی اشخاص حقیقی نیز می توانند با سرمایه ای اندک ولی با ایده های درخشان و پشتکار در این بازار فعالیت کرده و موفقیت های بسیار خوبی را کسب کنند.

این موضوع نیز به نوبه خود توجه و اقبال گسترده برنامه نویسان به تولید و انتشار اپلیکیشن های اندروید را تشدید نموده است. در این میان زبان برنامه نویسی جاوا به عنوان اولین و مهمترین زبان برنامه نویسی مورد نیاز توسعه اپلیکیشن های اندروید مورد عنایت ویژه ای می باشد. سادگی برنامه نویسی اندروید با استفاده از جاوا سبب شده غالب اپلیکیشن های اندروید موجود در بازار گسترده اپلیکیشن های موبایل به این زبان نوشته شوند. شرکت های کوچک و بزرگ نرم افزاری نیز از این مطلب غافل نمانده و با توجه به آگهی های استخدامی منتشره توسط آن ها بوضوح دیده می شود که این شرکت ها نیز اشتهای بسیار زیادی برای استخدام برنامه نویسان جاوا و اندروید دارند.دوره جامع آموزش جاوا (صفر تا صد) یک دوره آموزشی کامل است که می توانید با شرکت در این دوره به زبان جاوا و توسعه برنامه های اندروید مسلط شوید.

جاوا مناسب برای برنامه نویسان تازه کار

جاوا از همان ابتدا طوری طراحی شده است که نوآموزان برنامه نویسی به آسانی بتوانند آن را فراگرفته و بکار ببرند. زبان برنامه نویسی جاوا از نظم درونی بسیار خوبی برخوردار است و تمام دستورات و رویه های آن از قواعد یکنواخت معینی تبعیت می کنند. از آن گذشته زبان جاوا بسیاری از پیچیدگی های سطح ماشین را بعهده گرفته است تا برنامه نویسان این زبان مجبور نباشند درگیر جزئیات غیر ضروری شوند. این ویژگی جاوا نیز نقش بسزایی در گسترش شگفت انگیز این زبان داشته است.

بهترین زبان برای یادگیری برنامه نویسی شی گرا

برنامه نویسی شی گرا به سبکی از برنامه نویسی گفته می شود که در آن برنامه نویس برای حل مسئله مورد بحث بجای تمرکز روی طراحی فرآیندهای الگوریتمی حل مسئله، ابتدا بر روی اشیاء دخیل در مسئله تمرکز می نماید و با شبیه سازی هر یک از این اشیاء توسط یک نوع داده ای خاص که رفتارهای خاص آن شی را دارا می باشد به مدلی از کل مسئله دست می یابد که با استفاده از آن به آسانی و وضوح کامل طراحی جریان کلی حل مسئله میسر می گردد. در این نوع برنامه نویسی از کلاس ها برای توصیف انواع اشیائی که در مسئله وجود دارند استفاده می شود. همچنین متدها ویا همان توابع گنجانده شده در هر کلاس رفتار اشیاء آن کلاس را توصیف و شبیه سازی می کنند.

در میان زبان های برنامه نویسی شی گرا، بدون تردید جاوا سر راست ترین و شفاف ترین ساختار را برای تعریف کلاس ها و اشیا ساخته شده از روی آن ها را داراست. در زبان برنامه نویسی جاوا تمام جزئیات لازم برای تعریف انواع جدید داده ها با استفاده از ابداع کلاس های جدید به راحتی صورت می گیرد و در ضمن برای تعریف انواع متدهای مورد نیاز هر نوع داده ای جدید نیز رویه هایی سر راست و ساده وجود دارند. این موضوع جاوا را به زبانی ایده آل برای به اجراء گذاشتن اصول برنامه نویسی شی گرا تبدیل کرده است.

لذا به نوآموزان برنامه نویسی که قصد دارند با مفهوم شی گرایی در برنامه نویسی آشنا شوند توصیه می گردد که ابتدا این مفهوم را با یادگیری و ممارست در زبان جاوا آغاز کنند. بدیهیست که پس از درک مفاهیم بنیادی شی گرایی نظیر وراثت، چند ریختی، مخفی سازی داده ها، تعریف انواع جدید داده ها و تعاریف چند لایه ای از متدها نوآموزان به راحتی می توانند این مفاهیم را در زبان های دیگر شی گرا نیز فهمیده و مورد استفاده قرار دهند. توجه به این موضوع باعث شده است که جاوا به عنوان یک درس برنامه نویسی پایه ای در فهرست دروس اکثر دانشگاه های کشورهای پیشرفته بخصوص آمریکا قرار بگیرد.

جاوا برای توسعه اپلیکیشن های پیچیده مناسب است

کدهای برنامه های جاوا قبل از اجراء بایستی توسط کامپایلر اجرا شوند. این سبب می شود که بسیاری از خطاهای آن ها قبل از تبدیل شدن برنامه به یک اپلیکیشن گرفته و اصلاح شوند. بعلاوه در مورد خطاهای هنگام اجرا نیز جاوا دارای دستورات کارآمدی است که مدیریت اینگونه خطاها را به عهده دارند و از توقف برنامه بدلیل خطاهای زمان اجرا جلوگیری می نمایند.

از طرفی چون در جاوا دقت بسیاری برای تعریف دقیق هر دستور و هر خط برنامه بکار می رود، به ندرت برنامه نویس با خطاها و اشکالات غیره منتظره و غیر قابل مدیریت مواجه می شود. همچنین استفاده جاوا از کلاس ها و متدها به تیم های برنامه نویسی بزرگ اجازه می دهد که از استرتژی برنامه نویسی پیمانه ای استفاده برده و هر پروژه جاوا را به اجزاء کوچکتر تقسیم کرده و بدین وسیله توسعه اپلیکیشن را بصورت گروهی و هماهنگ جلو ببرند. این ویژگی ها باعث شده اند که جاوا یک زبان ایده آل برای برنامه های مفصل و پیچیده باشد که در آن ها گاهی نیاز است از چندین برنامه نویس با تخصص های متفاوت استفاده گردد.

نویسنده مطلب: کدفرند(دوست برنامه نویس من)

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.