چگونه اپلیکیشن بسازیم؟

مراحل ساخت اپلیکیشن اندروید در 8 مرحله
مراحل ساخت اپلیکیشن اندروید در 8 مرحله
برای شما

چگونه اپلیکیشن بسازیم : مراحل آموزش ساخت برنامه موبایل

وقتی در مورد هزینه ساخت برنامه موبایل صحبت می کنیم، نمی توانیم اصول اولیه توسعه برنامه را فراموش کنیم. البته همه اینها با یک ایده خیلی خوب شروع می شود و مراحل مختلف را طی می کند تا اینکه تحقق یابد. در ادامه به سوال “چگونه اپلیکیشن درست کنیم؟” طی مراحل زیر پاسخگو خواهیم شد.

مرحله اول در آموزش ساخت برنامه موبایل – تعیین ایده ها و اهداف اپلیکیشن (Idea & goals):

اولین قدم برای ساخت برنامه موبایل داشتن یک ایده جدید و جذاب است. همانطور که می دانید در حال حاضر مارکت پلیس ها یا بازار برنامه های موبایلی پر از انواع مختلف اپلیکیشن ها هستند. برای اینکه بتوانید اپلیکیشنی خاص درست کنید، واضح است که ایده ای که دارید باید واقعاً متمایز و عالی و کاربردی تر از آنها باشد و در حد امکان برای نیاز کاربران مفید واقع شود.

در نتیجه اگر ایده خوبی برای طراحی اپلیکیشن داشته باشید، روند توسعه و تمام قسمت های دیگر برنامه برای شما هموار خواهد شد.

تعریف ایده برای ساخت برنامه موبایل:

سعی کنید ایده را به درستی تنظیم و ارائه کنید که مورد نیاز بازار و ترند دار باشد. چون ایده شروع کار ساخت برنامه موبایل است و بقیه مراحل طبق این مرحله پیش می روند.

تعیین اهداف برای ساخت برنامه موبایل:

بعد از اینکه ایده ای جذاب در ذهن داشتید باید هدف از این ایده را بدانید! پس قبل از اینکه بخواهید درگیر جزئیات شوید هدف از ساخت برنامه موبایل را مشخص کنید. یک برنامه کاربردی موبایل، مانند هر سرمایه گذاری تجاری دیگری، باید مبتنی بر حل مشکل کاربران باشد و برای آنها مفید و وسوسه کننده باشد تا بخواهند آن را نصب کنند یا از آن استفاده کنند.

به عنوان مثال، چرا اکثر ما از Periscope ، Instagram یا Ustream در مهمانی ها و رویدادهای اجتماعی استفاده می کنیم؟

برای تعیین هدف از ساخت برنامه موبایل بهتر است به این سوالات پاسخ دهیم:

 • چرا فکر می کنید مردم از برنامه شما استفاده می کنند؟
 • اساساً برنامه شما چه کاری انجام می دهد؟
 • چه مشکلی برای حل یک برنامه به شما کمک می کند؟
 • چگونه یک برنامه را از ابتدا تهیه کنیم؟

مرحله دوم در آموزش ساخت برنامه موبایل – تحقیقات درباره کاربران اپلیکیشن  (Users research)

درک صحیح از اینکه چه کسی از برنامه شما استفاده خواهد کرد، برای ساخت برنامه موبایل ضروری است. دو روش برای شناسایی مخاطبان هدف وجود دارد: چه کسی از برنامه شما استفاده می کند؟ و چه تعداد کاربران از برنامه شما استفاده می کنند؟

برای اپلیکیشن های فروشگاهی، کلیه مشتریان فعلی خود را اندازه گیری کرده و مشتری های بالقوه را که به دنبال خرید از طریق موبایل هستند را اضافه کنید. به طور کلی پیش بینی می شود بازار اپلیکیشن های فروشگاهی تا پایان سال 2020 به 4 میلیارد دلار برسد.

مرحله سوم در آموزش ساخت برنامه موبایل – ایجاد wireframes برای اپلیکیشن

بعد از تعیین اهداف برنامه، تحقیق درباره مخاطبان و ویژگی های برنامه، می توانید یک طرح اولیه برای ادامه راه داشته باشید. در درجه اول، باید عملکرد برنامه را تعیین کنیم و برای انکار باید لیستی از ویژگی های برنامه را مشخص کتیم. این طرحی منعکس کننده تمام اقداماتی که کاربر ممکن است انجام دهد می باشد و در واقع تصویری از استخوان اپلیکیشن است.

wireframes یا اسکچ یا وایرفریم تکنیکی است که توسط طراحان برای پروژه‌های وب و و طراحی اپلیکیشن و طراحی گرافیک استفاده می‌شود. برای درک مفهومی بهتر از یک برنامه ، استفاده از وابر فریم بسیار مهم و کاربردی است. در واقع کاری که شما انجام می دهید تهیه اسکلت برنامه برای آینده اپلیکیشن است.

شما این کار را می کنید تا به صورت بصری متوجه شوید که اپلیکیشن شما قرار است چطوری ظاهر شود. وایر فریم برای دانستن جزئیات بیشتر درمورد هر دکمه ، پنجره بازشو ، فیلدهای متن بسیار مهم است. وایر فریم یک الگویی است که می توانید در مراحل اولیه آن را ویرایش و تصحیح کنید.

چگونه می توانید یک wireframes ایجاد کنید؟

با ابزارهای زیر می توانید برای اپلیکینش خودتان یک وایر فریم ایجاد کنید.

 • Axure اکثراً برای وب سایتها استفاده می شود ، مخصوصاً وب سایتهایی که دارای عملکرد پیچیده ای هستند.
 • Mockingbot آسانتر از Axure ، سریع در استفاده ، مناسب برای برنامه های وب است.
 • Sketchapp یک ویرایشگر گرافیکی برای ایجاد فریم های بسیار دقیق است.
 • Justinmind ابزاری مناسب برای شبیه سازی طراحی اپلیکیشن موبایل است.
 • Balsamiq به طور عمده برای پخش برنامه ساده است.

مرحله چهارم در آموزش ساخت برنامه موبایل – زیرساخت اپلیکیشن (Infrastucture)

تا این مرحله شما طرحی از ساختار داخلی اپلیکیشن را درست کرده اید. الان وقت آن رسیده تا طرح backend را تهیه کنید. سرور ، وب سرویس ها API ها را مشخص کنید و همچنین طرحی از پایگاه داده موبایل اپلیکیشن را تهیه کنید.

مشخص کردن موارد ذکر شده ، قسمت مهمی از توسعه موبایل اپلیکیشن را تشکیل می دهد. زیرا می توانید این طرح ها را به عنوان مستندات پروژه ذخیره کنید و در مراحل بعدی توسعه به آنها مراجعه کنید. همچنین این مستندات به عنوان مرجع آموزشی خود خوان برای افرادی که بعد ها ممکن است به تیم توسه موبایل اپلیکیشن شما اضافه بشوند، مورد استفاده خواهد بود.

دو روش اصلی برای تهیه یک backend وجود دارد:

استفاده از SaaS برای backend : مخفف  Software as a Service است و معنی آن “نرم افزار به عنوان سرویس” می باشد و در واقع شما سرویس را اجاره می کنید که مدیر آن نرم افزار همه چیز را مدیریت می کند. به عنوان مثال Firebase ، AWS Mobile Hub ، CloudKit ، Kinvey (برای برنامه اصلی MVP)

استفاده از backend  سفارشی : اگر پیش بینی کنید که ویژگی های اپلیکیشن شما و همچنین تعداد کاربران شما در حال رشد هستند و یا رشد خواهند کرد، یک گزینه دلخواه است. اضافه کردن توابع بیشتر یا سفارشی کردن آن با سیستم پشتیبان خود راحت تر خواهد بود.

مرحله پنجم در آموزش ساخت برنامه موبایل – طراحی بصری اپلیکیشن  (Visual design)

طراحی رابط کاربری (UX) اپلیکیشن باید طوری باشد که در نگاه اول توجه کاربر را جلب کند و باعث شود کاربر مدت زمان طولانی تری در اپلیکیشن بماند.

پس بر اساس وایر فریم برنامه و داده های مربوطه، به مرحله طراحی اپلیکیشن می رویم. نتیجه این مرحله از طراحی همان چیزی است که تقریباً همه و به ویژه طراحان ما قبل از شروع کار نیاز به آن دارند. شما باید به طور خلاصه به همه سؤالات پاسخ دهید.

برای هر پلت فرم موبایل که می خواهید برای آن اپلیکیشن بسازید، طرح های جداگانه ای تهیه کنید. هر پلتفرم ، iOS یا Android یا Symbian ، مجموعه خاصی از عناصر را نشان می دهد، هر کدام دارای طراحی متریال سیستم خاص خود هستند.

مرحله ششم در آموزش ساخت برنامه موبایل – توسعه اپلیکیشن (Development)

برای توسعه برنامه موبایلی خود می توانید دوتا کار انجام دهید: کدنویسی را یاد بگیرید و برنامه را خودتان ایجاد کنید یا یک توسعه دهنده / یک شرکت توسعه دهنده ماهر استخدام کنید. البته این به شما و به اهداف برنامه تان بستگی دارد. تعداد زیادی از شرکتهای طراحی اپلیکیشن وجود دارند که خوشحال می شوند این کار را برای شما انجام دهند.

این مرحله بسیار مهم است زیرا تیم توسعه دهنده تحت هدایت دقیق یک مدیر پروژه (تمرین شرکت های نرم افزاری) برنامه را می نویسد و بقیه توسعه دهندگان وظایف را انجام می دهند. پس از آن ، مهندسان تضمین کیفیت آن را آزمایش می کنند. تست نرم افزار نقش مهمی در توسعه برنامه تلفن همراه ، بهبود و تمیز کردن محصول نهایی دارد. همه اشکالات باید خرد شوند.

مرحله هفتم در آموزش ساخت برنامه موبایل – تست اپلیکیشن (Testing)

برای اینکه مطمئن شوید برنامه شما به خوبی و بدون اشکال کار می کند در این مرحله باید آن را تست کنید؛ پس نمی توانید آزمایش بتا را از دست بدهید. در این صورت مطمئن می شوید که اپلیکیشن کامل و کاملاً کاربردی و بدون عیب است و آماده انتشار می باشد.

به این ترتیب از نوع خاصی از کاربران بازخورد واقعی دریافت می کنید تا جریان قابلیت استفاده یا مسائل احتمالی مربوط به آن را درک کنید. آزمایش بتا شامل تست کاربر خارجی است، به این معنی که نسخه بتا یک برنامه به مخاطبان محدود داده می شود. به عنوان مثال 2000 کاربر به مدت 1 ماه.

مزایای آزمایش بتا:

 • امکان تست برنامه شما با کاربران واقعی و تصحیح مشکلات مربوطه قبل از انتشار اپلیکیشن برای عموم
 • دریافت بازخورد ارزشمند، به ویژه در صورت کمبودها ، اشکالات یا UX ضعیف.
 • پیدا کردن مشکلات اپلیکیشن پس از انتشار نهایی به بازار.

برای آزمایش بتا ، سرویس هایی مانند Testflight توسط Apple ، Crashlytics ، Applicry ، TestFairy ، BuddyBuild را پیشنهاد می کنیم.

مرحله هشتم در آموزش ساخت برنامه موبایل – انتشار نسخه اصلی برنامه (Release)

بنابراین ما به مرحله نهایی رسیده ایم و برنامه ایجاد شده و آماده ورود به بازار است. پس شما باید از سیاست های خاص مارکت پلیس ها برای پذیرش و تأیید برنامه موبایل مطلع باشید. برای انتشار برنامه کیفی مراحل زیر را توصیه می کنیم:

 • فایل apk.  (برای Android) و یا فایل ipa. (برای iOS) را کامپایل کنید.
 • توضیحات رسمی کوتاه برنامه خود را به تمام زبان هایی که برای آن طراحی شده است آماده کنید.
 • آیکن ها، تصاویر برنامه، فیلم و غیره را جمع آوری کنید.
 • محدودیت سنی مناسب را طبق نیاز فروشگاه های برنامه تنظیم کنید.
 • به عنوان مبنای پذیرش برای بارگذاری برنامه، پرسشنامه مربوطه را تکمیل کنید.

چگونه اپلیکیشن بسازیم : زمانبدنی مراحل ساخت برنامه موبایل

مراحل ساخت برنامه موبایل چقدر طول می کشد؟

همانطور که به یاد می آورید ، هزینه ساخت یک برنامه اساساً برابر است با نرخ توسعه دهنده ضرب در زمان. در اینجا می خواهیم میانگین زمان مورد نیاز برای عملکردهای مختلف موقع تهیه یک برنامه موبایل را برای شما تخمین بزنیم.

مرحله برنامه ریزی

 • کشف و تحقیق درباره برنامه (Research and discovery) – بررسی اندازه پروژه ، تعداد ویژگی ها و صفحه ها ، ابزارها و فناوری ها ، API های مشتری ، تحقیقات بازار و غیره به طور متوسط ​​8 تا 40 ساعت ، حداکثر 200 ساعت طول می کشد.
 • تعیین محدوده پروژه (Scoping) – مستند سازی ، توافق نامه های قانونی ، ایجاد طرح های پروژه. به طور متوسط 8 تا 30 ساعت ​​و حداکثر 150 ساعت طول می کشد.

مرحله طراحی برنامه

 • نمونه سازی (Wireframes) – حدود 5-10 صفحه از اپلیکیشن. به طور متوسط ​​20 تا 50 ساعت و حداکثر 150 ساعت طول می کشد.
 • طراحی بصری (Visual design) – طراحی تصاویر، نمادها، لایه ها و غیره به طور متوسط ​​20 تا 100 ساعت و حداکثر 200 ساعت طول می کشد.
 • طراحی رابط کاربری (UX) – منطق چیدمان و معماری صفحه، استانداردهای سیستم عامل و دستگاه به طور متوسط 10 تا 25 ساعت و حداکثر 200 ساعت طول می کشد.

طراحی ویژگی های برنامه :

 • صفحه ورود – حداکثر 70 ساعت
 • داده های محلی – حداکثر 150 ساعت
 • ادغام پرداخت – حداکثر 200 ساعت
 • همگام سازی چند دستگاهی – حداکثر 200 ساعت

مرحله زیرساخت برنامه

 • کنترل و تنظیم اولیه – حداکثر 50 ساعت
 • ذخیره سازی داده ها – حداکثر 200 ساعت
 • ادغام API های شخص ثالث – حداکثر 120 ساعت
 • دسترسی به داده های سازمانی – حداکثر 400 ساعت
 • رمزگذاری – حداکثر 100 ساعت
 • مقیاس پذیری (تعداد کاربران) – حداکثر 800 ساعت

مرحله مدیریت برنامه

 • ابزارهای تحلیلی – حداکثر 80 ساعت
 • پورتال وب یا CMS – حداکثر 600 ساعت
 • مرحله تست – به طور متوسط ​​30 تا 150 ساعت و حداکثر 300 ساعت (این مرحله معمولاً حدود 20-30٪ از کل ساعتهای لازم برای توسعه برنامه را می طلبد.)
 • مرحله استقرار – یعنی مجوز ، بسته بندی ، ارسال به فروشگاه های برنامه  به طور متوسط 50-100 ساعت طول می کشد.

از این مقاله استفاده کرده باشید و به سری یادگیری های شما در آموزش اندروید کمک کرده باشد.

در دوره آموزش ساخت اپلیکیشن اندروید صفر تا صد الکامکو ، تمامی تکنیک های اندروید استودیو را با زبان برنامه نویسی قدرتمند جاوا توسط برنامه نویس ایرانی که سابقه توسعه برنامه های اندرویدی در کمپانی بزرگ شرکت گوگل در آمریکا را داشته به شما آموزش داده می شود. در پایان شما یک برنامه نویس اندروید می باشید که قادر به طراحی اپلیکیشن اندروید ی از هر نوعی خواهید بود.

نویسنده مطلب: Elecomco.com

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.