چیزهایی که قبل از شروع به برنامه نویسی باید بدانید

یادگیری برنامه نویسی اصلا کار ساده‌ای نیست. به عنوان یک مبتدی، ممکن است بخواهید بدانید که مسیر پیشرفت از سطح مبتدی تا متوسط در برنامه نویسی چگونه است. یادگیری و کسب تجربه میتواند از شخصی نسبت به شخص دیگر متفاوت باشد و شما کاملا آزاد هستید که مسیر خود را انتخاب کنید.

در این مقاله به بررسی چند نکته که باید قبل از شروع به برنامه نویسی بدانید، میپردازیم. دانستن این نکات میتواند به شما کمک کند تا بدانید چه چیزی در مسیر برنامه‌نویس شدن در انتظارتان است و چه رویکردی را برای اینکار باید بکار بگیرید.

اساس کار را درست یاد بگیرید

وقتی شما شروع به یادگیری میکنید، اولین چیزی که باید مطمئن باشید این هست که مفاهیم پایه‌ای و بیسیک را درست یاد بگیرید. این مورد اولین قدم تبدیل شدن به نینجای کدنویسی است.

برای یادگیری صحیح و یک شروع قدرتمند، باید مفاهیم هسته‌ای علوم کامپیوتر را یادبگیرید. میتوانید از کتابهای مختلفی که دارند استفاده کنید یا ازدوره‌های آموزش برنامه‌نویسی کدفرند استفاده کنید. بطور کلی اینترنت منبع بسیار کامل و مفید برای مبتدیان این صنعت، و یک بهشت تمام معنا برای برنامه‌نویسان است و اطلاعات بسیار زیادی را در دسترس‌مان قرار میدهد!

تنها چیزی که شما باید انجام دهید این است که از طریق وب جستجو کنید و چیزی که برایتان مناسب است را و به برنامه‌نویسی شروع کنید. دوره‌های آموزشی جامع و باکیفیتی در سایت کدفرند منتشر میشوند که میتوانید با تهیه اشتراک ویژه کدفرند به تمامی این دوره‌ها دسترسی داشته باشید و آنها را دانلود کنید.

صبور باشید

پیش نیاز شماره یک تبدیل شده به یک برنامه‌نویس موفق صبر داشتن است. صبر و شکیبایی موجب ایستادن ما در برابر مشکلات پیش رویتان میشود. برنامه‌نویسی نیاز به صبر و حوصله دارد و صبو بودن باعث میشود تا برای شکست‌ها آماده باشید. نا گفته نماند، صبر و شکیبایی میتواند به شما کمک میکند مشکلات را بهتر حل کنید و درک‌تان از کامپیوترها بیشتر شود.

مفاهیم کامپیوتر و برنامه‌ نویسی بسیار پیچیده است و شما باید انعطاف پذیر و صبور باشید و سخت کار کنید تا آنها را بدرستی درک کنید. افراد تازه کار انتظارات درستی را از این حوزه هنگام شروع به برنامه‌نویسی ندارند. بله در ابتدا با تمام قدرت شروع نمیکنید و به همین دلیل خوش بینی بیش از حد میتواند خطرناک باشد.

به دلیل انتظارات نادرست، تازه کاران زیادی در همان ابتدای کار، منصرف میشوند و یک رشته دیگر انتخاب میکنند. برای مقابله با این، باید صبور باشید و همیشه به فکر بعد از رسیدن به هدفتان باشید.

هدف را تنظیم کنید و به سمت آن حرکت کنید

تنظیم هدف میتواند بسیار قدرتمند و انگیزه ساز در مسیر یادگیری کدنویسی باشد. برای مثال، اگر میخواهید برنامه‌نویسی PHP را یاد بگیرید، یک هدف (مانند انجام یک پروژه ساده) تا آخر هفته ست کنید. پس از انجام آن هدف، یک هدف دیگر انتخاب کنید و این روند را ادامه دهید.

یادگیری و پیشرفت در برنامه‌نویسی محدودیتی ندارد و همین مورد دلیل خوبی است که چرا باید هدف تائین کنید. البته باید از هدف اصلی خود نیز منحرف نشوید. هدفی که انتخاب میکنید باید قابل دستیابی باشد. پس در ابتدا سعی برای ساخت فیسبوک یا یک بازی بزرگ نکنید. سعی کنید آرام حرکت کنید و سپس به سوی انجام پروژه‌های بزرگ و پیچیده بروید.

پروژه‌های بیشتری انجام دهید

با انجام پروژه‌های بیشتر، نه تنها به محدودیت های خودتان پی میبرید، بلکه مهارت های تحلیلی و حل مسئله خود را نیز بهبود می بخشید. منظور از یادگیری کدنویسی، یادگیری سینتکس (نحوه نوشتن کد) نیست، بلکه یادگیری نحوه ی حل مشکلات با استفاده از ابزارهایی که در دست دارید میباشد.

برای برنامه‌نویسی باید خلاقیت داشته باشید و سعی کنید چیزهای معناداری بسازید. برای افراد تازه‌ کار، پلتفرم های خوبی در اینترنت موجود هستند که میتوانید به ایده‌ها و سورس کدهای پروژه‌های مختلف دسترسی داشته باشید. از جمله این پلتفرم‌ها میتوان به GitHub اشاره کنیم؛ جایی که میتوانید منابع و کدهای پروژه خود را ذخیره کنید. میتوانید با استفاده از گیت‌ هاب، پروژه‌های Public درباره زبان‌ برنامه نویسی که یاد میگیرید، پیدا کنید و از آنها استفاده کنید.

به برنامه نویسی اجتماعی وارد شوید

یادگیری برنامه نویسی هیچ موقع یک تلاش انفرادی نبوده است. اگر تصور میکنید که برنامه بزرگ بعدی را به تنهایی و بدون کمک دیگران توسعه خواهید داد، شدیدا در اشتباه هستید. برنامه‌ نویسی یک فعالیت گروهی است و اگر میخواهید موفق شوید، باید از پلتفرم‌های اجتماعی برنامه‌نویسی که در آنها پروژه‌های شبیه به کار شما وجود داشته باشد، استفاده کنید.

پلتفرم‌هایی همچون GitHubStackOverFlowLivecoding و … را بررسی کنید تا جمعیت مناسب خود را پیدا کنید. البته داشتن زبان انگلیسی خوب برای ارتباط با سایر برنامه‌نویسان در این پلتفرم‌های بین المللی و نیز یرای حل مشکل و یادگیری از طریق سایتهای خارجی بسیار حائز اهمیت است و اگر سطح زبان انگلیسی خوبی داشته باشید، پیشرفت‌تان در برنامه‌نویسی ۲۰ برابر یا بیشتر از کسی که زبان انگلیسی ضعیفی دارد خواهد بود.

دائما یاد بگیرید

به عنوان توسعه‌دهنده، هیچ محدودیتی برای پیشرفت و یادگیری وجود ندارد. وجود مشکلات و خطاهای عجیب و بسیار سخت که گاها حل آنها غیر ممکن به نظر میرسند، فقط بخشی از برنامه‌ نویس بودن است. همچنین تکنولوژیهای جدید مدام در حال انتشار هستند و برنامه‌ نویسان خوب و بروز اصلا ریلکس نیستند و هر لحظه در حال فعالیت هستند؛ چراکه باید خودشان را با تکنولوژیهای روز و فریمورکهای جدید حوزه تخصص‌شان آپدیت کنند.

به عنوان یک تازه کار، باید به یادگیری چیزهای جدید ادامه دهید. اگر شما برنامه‌نویس ارشد و با تجربه‌ای را ببینید که باز هم از دانش و تجربه خود برای انجام هر پروژه مطمئن نیست، ب دلیل این است که هر روز نوآوریها و استانداردهای تازه وارد ضنعت تکنولوژی و برنامه‌نویسی میشوند.

پیشنهاد شگفت انگیز کدفرند،دسترسی به تمامی دوره های آموزشی کدفرند تنها با ۵۹ هزار تومان

https://codefriend.ir/2019/07/19/قبل-از-شروع-به-برنامه-نویسی/

چیزهایی که قبل از شروع به برنامه نویسی باید بدانید - برنامه نویسی - CodeFriend.ir
چیزهایی که قبل از شروع به برنامه نویسی باید بدانید – برنامه نویسی – CodeFriend.ir
یادگیری برنامه نویسی اصلا کار ساده‌ای نیست. به عنوان یک مبتدی، ممکن است بخواهید بدانید که مسیر پیشرفت از سطح مبتدی تا متوسط در برنامه نویسی چگونه است.

نویسنده مطلب: کدفرند(دوست برنامه نویس من)

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.