1-شروع و آشنایی من با برنامه نویسی

در دوران تحصیل من در مقطع دبیرستان درسی بنام طرح کاد وجود داشت که باید یک روز خارج از مدرسه یک شغل رو بصورت عملی یاد می گرفتیم. سال دوم دبیرستان بواسطه یک آشنا در مخابرات من برای طرح کاد به واحد کامپیوتر مخابرات معرفی شدم.

آقای مشایخی یکی از کارمندان اون واحد بود که در ابتدا مسئولیت من رو پذیرفت و یک دستگاه کامپیوتر 386 (هنوز از کامپیوتر های 8088 و 8086 استفاده میشد در اون دوران) برای روز های یکشنبه من آزاد کرد.

چند کتاب معرفی کرد یکی آشنایی با مبانی کامپیوتر بود و یکی آموزش بیسک نوشته دکتر نیکخواه بهرامی که من خیلی علاقه مند شدم و خودم شروع به خواندن این کتابها کردم.آقای مشایخی هم گاهی مسئله های برنامه نویسی مطرح میکرد که من سعی میکردم سریع انجام بدم و خیلی کمک می کرد بعد از مدتی اتاق آقای مشایخی عوض شد و آقای محمدی که هم اتاق من بود مسئولیت من رو به عهده گرفت. کمک این دو استاد تو علاقه مندی من خیلی موثر بود.

تصویری از محیط GWBasic
تصویری از محیط GWBasic

طی چند ماه با کلیه دستور های بیسک آشنا شدم و بعد از مختصر کاری با qBasic با راهنمایی آقای محمدی پاسکال رو شروع کردم. آقای محمدی برنامه نویس cobol و پاسکال بود. در اون زمان اکثر دوستان بعد از خواند بیسیک میرفتن سراغ فاکس پرو که برای من اینطور نشد. توربو پاسکال رو برای شروع در اختیار من گذاشتن و خودم هم رفتم کتاب برای یادگیری اون زمان یک کتاب دوجلدی خوب پیدا کردم اسم نویسنده یا مترجم یادم نیست اما من این دو جلد رو بلعیدم. جوری که طی چند هفته جلد یک تموم شد و اکثر مسائل رو رو کاغذ تو خونه کد زده بودم که یکشنبه فقط تایپ کنم و چند مورد رو نتیجه بگیرم.

این هم محیط توربو پاسکال
این هم محیط توربو پاسکال

کار با فایل های متنی و داده رو که یاد گرفتم خیلی ذوق کرده بودم.

بقیه داستان باشه برای بعد

نویسنده مطلب: برنامه نویس پیر

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.