JSON چیست؟ + صرف و نحو فایل JSON

JSON چیست ؟ JSON از عبارت JavaScript Object Notation گرفته شده،ایشان برای انتقال داده مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک فایل JSON با پسوند json. ذخیره می‌شود. در این مقاله قصد داریم روش هایی را برای خواندن فایل json به شما معرفی کنیم.

بهترین روش خواندن فایل JSON

از اونجایی که همه میدونید json یک فایل متنی هست مثل تموم پسوند های دیگه ای که میشناسیم مثل txt , Html , java و غیره پس بنابرای با تمام ابزارهای که ویرایش متن میشه انجام داد میشه JSON خوند و یا تغییر داد.

به قول یکی از دوستان بزرگوار که میگه:

تمام برنامه های و یا اپلیکیشن های که توی دنیا وجود داره را میشه با notepad که توی ویندوزتون هست نوشت.و فقط IDE های یا محیط های توسعه مثل اندروید استدیو یا … برای تسریع کردن روند و راحتی بودن در توسعه ساخته شدن.

ولی خوب برای اینکه JSON رو بهتر درک کنم بهتره که از ابزار استفاده کنیم. مثل JSON Formater یا JSON Beautifier تا به صورت خواناتری در بیاد و قابل فهم تر باشه.

مهم ترین المان ها در JSON

  1. آرایه ها : در فایل های جیسون با کروشه مشخص میشن [] به اختصار Array گفته میشوند.
  2. شی ها : در یه فایل جیسون با علامت براکت مشخص میشن {} به اختصار Objects به انها گفته میشود.
  3. کلید key : یکی از شی های جیسون کیلیدی دارد. که برای به دست آورد مقداری مورد نیاز است.  و چفت key , value یه شی در جیسون رو تشکیل میدهند.
  4. مقدار یا Value : همونطور که گفته شد یه شی هم مقدار دارد هم کلید. بنابراین این مقدار میتونه: رشته ای ، عددی و غیره باشه.

آموزش ساخت json

قواعد زیادی برای اینکه بخواید ساخت فایل جیسون داشته باشید وجود نداره. اما باید روی همون قواعد کم توجه زیادی بشه تا از اون نظم خودش خارج نشه. مثله:

  1. براکت ها آرایه ها رو ذخیره میکنند.
  2. کلید ها داخل “” قرار می گیرند.
  3. هر آبجکی با کاما جدا میشوند.
  4. اطلعات ما به صورت جفت جفت با مقدا و کلید کنار هم قرار میگیرند.

با حرکت بالا ابجکتی درست میکنه که ما با استفاده از متغیر جیسون قادر به استفاده از آن خواهیم بود. و همچنین با گذاشتن مقدار متغییر در یک براکت {} معلوم میکنیم که این value یک Object میباشد. داخل Object قادر خواهیم بود از جفت هایی به صورت “Name” و “Value” که با کاما از یکدیگر جدا میشوند.  ویژگی یه مورد رو با استفاده از اون بیان کنیم. و برای داشتن دسترسی به داده های ذخیره شده در فایل جیسون، میتوانیم به راحتی به نام مقدار مورد نظر خودمون مراجعه کنیم.

برای یادگیری اسفتاده از JSON در اندروید به آموزش های زیر مراجعه فرمایید.

آموزش پیاده سازی ذخیره Rest Api Data در دیتابیس محلی

آموزش پیاده سازی معماری MVVM با Retrofit2

نویسنده مطلب: Vahid Hoseini

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.