از صفر به اسکرام

سلام به همگی.

وقتی خواستم Scrum Guide جدید رو مطالعه کنم، به همون مشکلی بر خوردم که حین خوندن نسخه اول باهاش مواجه شدم. مفاهیم فراتر از چیزی هستن که در اون چند صفحه نشون داده شدن و مشکل دوم اینکه ترجمه اصلا برای شخص من مناسب نبود.

یادمون باشه، ترجمه خوب همیشه یک المان داره که نباید فراموشش کنیم و اون تسلط بالا به زبان مقصد هست. یعنی شما اگه میخوای انگلیسی به فارسی ترجمه کنی باید کل مفهوم جمله رو برسونی و با ادبیات فارسی آشنا باشی. مثال براتون بزنم:

این جمله:

Scrum is a lightweight framework

اگه به این صورت ترجمه بشه:

“اسکرام یک چارچوب سبک وزن است”

احتمالا اطلاعات کافی برای کسی که برای بار اول میخواد مطلب رو بخونه به همراه نداره. چون دو تا مفهوم چارچوب و سبک وزن بودن برای فردی که در روز اول یادگیری هست، به اندازه کافی آشنا نیست.

پس تصمیم گرفتم از شیوه همیشگی خودم برای درک عمیق تر موضوعات استفاده کنم و برای همین Scrum Guide رو به صورتی که برام شفاف باشه ترجمه می کنم.

Scrum Definition

Scrum is a lightweight framework that helps people, teams and organizations generate value through adaptive solutions for complex problems.

تعریف اسکرام

اسکرام یک چارچوب سبک است که به افراد، تیم ها و سازمان ها کمک می کند تا از طریق راه حل های سازگار برای مشکلات و مسائل پیچیده، ارزش ایجاد کنند.

سوال ها و جواب ها:

1. چارچوب framework چیست؟

یک ساختار اساسی و زیر بنای یک سیستم یا یک مفهوم است که شامل قوانین، فرآیند ها و …. می شود.

2. چارچوب سبک lightweight framework چیست؟

اصطلاح سبک یا سبک وزن، به وزن مفهومی یک چارچوب اشاره دارد. چارچوب سبک، یک روش توسعه نرم افزاری است که قوانین و راهکارهای کمی را شامل می شود و به عبارت دیگر تنها مواردی را شامل می شود که امکان انجام و اجرا را دارند. (دستورالعمل های قابل پیروی)

اکثر این چارچوب ها بر رسیدگی به مسائل ضروری، از جمله نیاز به تغییر در نیازمندی ها و الزامات و همچنین نیاز به تغییر در محیط، از طریق انعطاف پذیری و سازگار بودن، تاکید دارند.


In a nutshell, Scrum requires a Scrum Master to foster an environment where:

1. A Product Owner orders the work for a complex problem into a Product Backlog.

2. The Scrum Team turns a selection of the work into an Increment of value during a Sprint.

3. The Scrum Team and its stakeholders inspect the results and adjust for the next Sprint.

4. Repeat

به طور خلاصه، اسکرام نیاز به یک اسکرام مَستِر Scrum Master دارد تا بتواند محیطی را پرورش دهد که:

 1. مالک محصول Product Owner بتواند کارهای مربوط به یک مساله پیچیده را در بک لاگ محصول Product Backlog مرتب و اولویت بندی کند.
 2. تیم اسکرام The Scrum Team، قسمتی از کارِ انتخاب شده را در طی یک اسپرینت Sprint به ارزش مضاعف تبدیل می کند.
 3. تیم اسکرام The Scrum Team و ذینفعانشان stakeholders نتایج را بازرسی کرده و برای اسپرینت بعدی تنظیمات و تغییرات لازم را انجام می دهند.
 4. تکرار.

سوالات و جواب ها:

 1. مالک محصول Product Owner، اسکرام مَستِر Scrum Master، ذی اثران stakeholders و تیم اسکرام The Scrum Team چه کسانی هستند؟ جلو تر بهش پاسخ داده میشه.
 2. بک لاگ محصول Product Backlog چیست؟ جلوتر بهش پاسخ داده میشه
 3. اسپرینت Sprint چیست؟ جلوتر بهش پاسخ داده میشه
 4. چطور برای اسپرینت های بعدی تنظیمات و تغییرات لازم رو انجام میدن؟ جلو تر بهش پاسخ داده میشه
 5. تبدیل کار به ارزش مضاعف Increment of value یعنی چی؟ در واقع هدف اصلی ما طی فرآیند شکستن مساله ای پیچیده به کارهای قابل انجام این است که از طریق ارائه خدمات و محصولات و همچنین بهبود آنها بتوانیم برای ذی اثران ایجاد ارزش کنیم. و ما طی هر اسپرینت، به ارزش هایی که قبلا ایجاد کرده بودیم، ارزش های جدیدی اضافه می کنیم. و این کار رو از طریق انجام کارهایی که برای حل مشکل اصلی مشخص کرده بودیم، انجام میدیم.

Scrum is simple. Try it as is and determine if its philosophy, theory, and structure help to achieve goals and create value. The Scrum framework is purposefully incomplete, only defining the parts required to implement Scrum theory. Scrum is built upon by the collective intelligence of the people using it. Rather than provide people with detailed instructions, the rules of Scrum guide their relationships and interactions.

اسکرام ساده است:

 • آن را همانطور که هست امتحان کنید و ببینید که فلسفه، نظریه و ساختار آن به دستیابی به اهداف و ایجاد ارزش کمک می کند. (اسکرام رو تجربه کنید)
 • چارچوب Scrum به طور هدفمندی کامل طراحی نشده است. فقط قسمتهای مورد نیاز برای اجرای نظریه اسکرام را مشخص می کند.
 • اسکرام توسط هوش جمعی افرادی که از آن استفاده می کنند ساخته می شود.
 • قوانین Scrum به جای ارائه و تاکید بر دستورالعمل های دقیق به مردم، روابط و تعاملات آنها را هدایت می‌کند.

سوالات و جواب ها:

 1. تئوری اسکرام Scrum theory چیست؟ جلوتر بهش پاسخ داده میشه

Various processes, techniques, and methods can be employed within the framework. Scrum wraps around existing practices or renders them unnecessary.

Scrum makes visible the relative efficacy of current management, environment, and work techniques so that improvements can be made.

فرآیندها، تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی را می توان در چارچوب مورد استفاده قرار داد. از بین شیوه های موجود، چارچوب اسکرام برخی از آنها را در بر می‌گیرد و تعدادی را نیز غیر ضروری تشخیص داده و کنار می گذارد. اسکرام کارآیی نسبی مدیریت فعلی، محیط و تکنیک های کاری را قابل مشاهده و شفاف می کند تا بتوان بهبود‌هایی را ایجاد کرد.


Scrum Theory

Scrum is founded on empiricism and lean thinking. Empiricism asserts that knowledge comes from experience and making decisions based on what is observed. Lean thinking reduces waste and focuses on the essentials.

Scrum employs an iterative, incremental approach to optimize predictability and to control risk. Scrum engages groups of people who collectively have all the skills and expertise to do the work and share or acquire such skills as needed.

Scrum combines four formal events for inspection and adaptation within a containing event, the Sprint. These events work because they implement the empirical Scrum pillars of transparency, inspection, and adaptation.

تئوری اسکرام

اسکرام بر اساس تجربه گرایی empiricism و تفکر ناب lean thinking بنا شده است.

تجربه گرایی از این ایده دفاع و برآن تاکید می کند که دانش از تجربه و تصمیم گیری بر اساس آنچه مشاهده می‌گردد، ناشی می‌شود.

تفکر ناب، موارد زائد را کاهش می دهد و بر موارد ضروری تمرکز می کند.

اسکرام از رویکرد تکرار شونده iterative و افزایشی incremental برای بهینه سازی پیش بینی و کنترل ریسک استفاده می کند. اسکرام گروهی از افراد را به کار می گمارد که در مجموع، همه مهارت‌ها و تخصص های لازم را برای انجام کار را در اختیار دارند. همچنین می توانند مهارت های مورد نیاز را به اشتراک گذاشته یا بدست آورند.

اسکرام Scrum چهار رویداد رسمی را برای بررسی شرایط و ایجاد سازگاری، در یک رویداد Sprint با یکدیگر ترکیب می کند. این رویدادها به این دلیل کاربردی هستند که ارکان تجربی اسکرام Scrum شامل شفافیت، بازرسی و سازگاری را اجرا می کنند.

سوالات و جواب ها:

تجربه گرایی empiricism چیست؟ براساس نوشته ای در ویکیپدیا تجربه‌گرایی یا آروین‌گرایی یکی از گرایش‌های اصلی در معرفت‌شناسی و نقطه مقابل خرد‌گرایی است. بر اساس این دیدگاه همه معرفتهای بشری مستقیم یا غیرمستقیم برآمده از تجربه است. تجربه از منظر این دیدگاه نه فقط ادراک حسی بلکه دریافتهایی مانند حافظه یا گواهی دیگران را هم در بر می‌گیرد. برمبنای نظریه مبناگرایی همه باورهای ما با واسطه استدلال نهایتا از منبعی به دست آمده‌اند که آن منبع نیاز به توجیه یا استدلال ندارد. تجربه‌گرایی – که یکی از زیرمجموعه‌های مبناگرایی است – تنها تجربه را به عنوان چنین منبعی بی‌نیاز از توجیه می‌دانند.

تفکر ناب lean thinking چیست؟ ایده اصلی تفکر ناب به حداکثر رساندن ارزش افزوده و به حداقل رساندن دورریزها و ضایعات است. به‌طور خلاصه، این تفکر به معنای این است که درحالی‌که منابع محدودی در اختیار داریم، بیشترین خدمات را به مشتریان ارائه کنیم.  در منابع انگلیسی مدیریت، این تفکر به Lean Thinking تعبیر می‌شود. سازمانی که این ایده را اجرایی کرده است، مفهوم ارزش افزوده را به‌خوبی درک می‌کند. این سازمان کلیدی‌ترین فرآیندهای خود را برای افزایش مداوم این هدف متمرکز می‌کند تا به نتیجه نهایی برسد. نتیجه نهایی در این سیستم، یعنی به صفر رساندن دورریزها و اتلاف انرژی و منابع و به حداکثر رساندن خدمات به مشتریان. منبع سایت ذهن

رویکرد تکرار شونده iterative و افزایشی incremental چیست؟ توسعه تکرار شونده و افزایشی Iterative and incremental development ترکیبی از طراحی تکرار شوند یا روش تکراری و مدل ساخت افزایشی است که در توسعه نرم‌افزار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع اجازه می‌دهد تا پروژه در ابتدا از بخش‌های کوچک شروع شود و به مرور زمان سامانه آن رشد کند تا در این درگیری مشکلات مهم پیدا شوند قبل از اینکه فرضیات اشتباه باعث خراب شدن سامانه شوند. این الگو اجازه می‌دهد تا نیازهای کاربرانی که در زمان طراحی دقیقاً نمی‌دانند چگونه نیازمندی‌هایشان از سامانه را معرفی کنند به صورت بالقوه برآورده شود.

ممنون که تا اینجا با من همراه بودید قسمت دوم رو در لینک زیر بخونید و یادتون نره که منتظر نظرات خوبتون هستم

https://virgool.io/@Masih/%D8%A7%D8%B2-%D8%B5%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D9%85-2-k1gi8pc9jb4k

از صفر به اسکرام 2
از صفر به اسکرام 2
سلام دوباره به همه شما دوستانتوی این مطلب بیشتر در مورد اسکرام میخونیم و چند تا سوال مطرح می کنیم البته سوالات قبلی رو فراموش نکردیم چون ه…

پایان قسمت اول

نویسنده مطلب: مسیح حیدری زاده

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.