برای شروع برنامه نویسی کدام زبان ها را یاد بگیریم؟

یادگیری یک زبان برنامه نویسی ممکن است کمی دلهره آور به نظر برسد. خوشبختانه این موضوع چیزی نیست که از بابت آن نگران باشید. وجود منابع آفلاین و آنلاین بسیار، انجمن های اختصاصی و همچنین وجود شبکه های اجتماعی یادگیری چنین زبان هایی را بسیار آسان کرده است.با این حال انتخاب یک زبان مناسب برای شروع برنامه نویسی نیز تأثیر به سزایی در فرآیند آموزش دارد. اینجا هستیم تا به شما ۵ زبان ساده را برای شروع برنامه نویسی معرفی کنیم.

برای شما

۱.جاوا اسکریپت

همین اول کار بگوییم که جاوا اسکریپت را با جاوا اشتباه نگیرید. جاوا اسکریپت عمدتاً یک زبان توسعه ی فرانت اند است؛ این در حالی است که جاوا یک زبان برنامه نویسی محسوب می شود. از آن جا که جاوا اسکریپت یک زبان کراس پلتفرم محسوب می شود، استفاده از آن رایج است.

همچنین به دلیل این که جاوا اسکریپت به راحتی روی مرورگرتان اجرا می شود نیازی به یک مفسر (کامپایلر) نخواهید داشت. کافیست از ابزار Notepad و یا Sublime Text استفاده نمایید. اگر مشتاق به توسعه ی وب هستید، جاوا اسکریپت برای شروع بسیار عالی است. سینتکس این زبان بسیار شبیه به زبان برنامه نویسی C بوده و از این رو شما را به ادامه ی یادگیری زبان های برنامه نویسی تشویق می کند.

علاوه بر این برای مبتدیان، جاوا اسکریپت بسیار پویا و روان بوده و از آن جایی که کاربرد گسترده دارد، یک آغاز مطمئن و مستحکم برایتان به شمار می رود. مطمئناً جاوا اسکریپت می تواند شروع خوبی برای یادگیری زبان های پیچیده تر همچون ++C باشد. با این حال برخی معتقد هستند که جاوا اسکریپت برای شروع برنامه نویسی مناسب نبوده و مثالی بد برای برنامه نویسی شئ گرایی است.

برخی دیگر نیز معتقدند که اگر می خواهید توسعه دهنده ی نرم افزار شوید جاوا اسکریچت به هیچ عنوان مورد مناسبی برایتان نیست. همچنین این زبان بدون نوع گذاری بوده و خطاهای موجود در آن پیش از اجرا آشکار نمی شوند. با این حال برای ورود به دنیای برنامه نویسی جاوا اسکریپت یکی از بهترین هاست.

زبان برنامه نویسی مذکور تنها به اپلیکیشن Notepad و کمی تحقیق نیاز دارد و کراس پلتفرم بودنش می تواند شما را راضی کند.

۲.روبی آن رلز (Ruby on Rails)

روبی آن رلز Ruby on Rails برای خواند آسان است؛ مزیتی بزرگ برای کسانی که تا به حال به سمت برنامه نویسی نرفته اند. این زبان پویا و شئ گرا بوده و به شدت در توسعه ی وب استفاده می شود. سایت هایی چون Groupon و GitHub از کد روبی برای بک اند وبسایت خود استفاده می کنند.

به دلیل آن که در روبی نیاز نیست مجموعه ای از دستورات را یاد بگیرید، یادگیری این زبان کمی ساده تر است. اما از آن جایی که Ruby on Rails یک فریم ورک محسوب می شود باید آن را اساساً مجموعه ای از کلیدهای میانبر به شمار آورد. اما برای چه این زبان برنامه نویسی را مفید می دانیم؟

روبی آن رلز Ruby on Rails برای مبتدیان مناسب بوده و بیشتر استارت آپ ها توسعه دهندگانی که به این زبان مسلط هستند را استخدام می کنند. پس با یادگیری زبان مذکور می توانید امیدوار باشید که جایی در بازار کار دارید.

۳.پایتون (Python)

پایتون یک زبان عالی و ساده برای مبتدیان است. همچنین به دلیل آن که پایتون برای اپلیکیشن های دسکتاپ و تحت وب مورد استفاده قرار می گیرد، قادر هستید بسیاری از پروژه ها را با کمک آن پیش ببرید. این زبان پویا از شئ گرایی و همچنین برنامه نویسی تابعی پشتیبانی می کند.

علاوه بر این پایتون یک زبان برنامه نویسی متن باز است؛ این بدان معناست که شروع این زبان رایگان بوده و برای آن انجمن اختصاصی وجود دارد. با این حال پایتون برای ورود علاقه مندان به حرفه ی برنامه نویسی کمی پیچیده است. به عنوان مثال باید جزئیات مهمی چون حفظ قراردادهای نام گذاری را در آن رعایت نمایید.

با توجه به انعطاف پذیر بودن آن و وجود یک جامعه ی عظیم، پایتون زبانی ساده و مفهوم برای مبتدیان به شمار می رود.

۴.جاوا (Java)

جاوا یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی است. جاوا اساساً در اپلیکیشن های دسکتاپ، تحت وب، سیستم عامل و… کاربرد دارد. این زبان شئ گرا بوده و مبتنی بر کلاس های برنامه نویسی است. همچنین استفاده از آن گسترده است و یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی به شمار می رود.

اما با وجود استفاده ی زیاد از این زبان، جاوا علاقه مندان برای ورود به حیطه ی برنامه نویسی را بیشتر به چالش می کشد. به عبارت دیگر جاوا بیشتر ناشی از سینتکس زبان هایی چون C و ++C است و با توجه به همین موضوع بسیاری از کلاس های آموزشی قبل از مراجعه به این زبان، آموزش خود را با زبان های C و ++C آغاز می کنند.

با این حال فکر می کنیم که جاوا شما را آماده کرده و تبدیل به یک برنامه نویس می نماید. پیش از هر چیزی باید درباره ی نحوه ی پردازش اطلاعات توسط رایانه فکر کنید. ایجاد یک پایه ی مستحکم از دانش برنامه نویسی تحلیلی سبب شده تا جاوا یک زبان فوق العاده باقی بماند. البته این زبان کمی پیچیده تر بوده و فهم آن برای مبتدیان دشوارتر است.

علاوه بر این انجمنی اختصاصی برای آن وجود دارد که می تواند به بسیاری از سوال های شما پاسخ دهد.

۵.سی شارپ (#C)

سی شارپ #C یک انتخاب عالی برای مبتدیان بوده و راه اندازی آن بسیار ساده است. صرفاً ویژوال استودیو اکسپرس را دانلود نمایید تا تمام عناصر لازم از قبیل SQL اکسپرس نیز در دسترس شما قرار گیرد. این زبان برای اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد؛ از توسعه ی وب بگیرید تا کنترل و بهینه سازی اپلیکیشن ها.

سینتکس زبان مذکور بر پایه ی C بوده و همانند C و ++C پایه علوم رایانه ای تان را قوی می کند. با این حال ویژوال استودیو دارای تکمیل خودکار و قابلیت هایی چون مولد خودکار فایل های پروژه بوده که ممکن است کار با #C را پیچیده تر کند. برخلاف زبان هایی چون C و روبی این زبان دارای کامپایلرها و مفسرهای متعددی است.

اما محیط یکپارچه و گسترده توسعه ی نرم افزار (IDE) که برای استفاده آسان است #C را برای مبتدیان به یک انتخاب ایده آل تبدیل نموده.

سخن پایانی

لازم به ذکر است زبانی که در این دسته قرار ندارد HTML است. با این حال ممکن است با توجه به این که این زبان برای یادگیری بسیار آسان است و اغلب در سطح مدارس تدریس می شود، دلیل عدم حضور آن را جویا شوید. همانطور که می دانید HTML زبان نشانه گذاری است نه یک زبان برنامه نویسی، بنابراین دارای معیارهای مناسبی نیست.

با این حال HTML برای معرفی زبان ها بد نبوده و به صورت گسترده ای قابل اجراست. بنابراین می توان گفت که HTML یک زبان ساده (منظور یک زبان برنامه نویسی نیست) برای مبتدیان و ورود آن ها به دنیای برنامه نویسی است. HTML هنوز که هنوز است به تقویت مفاهیم برنامه نویسی می پردازد و از آن به طور گسترده ای در توسعه ی وب استفاده می شود.

از طریق این زبان می توانید CSS (که همانند HTML یک زبان برنامه نویسی نیست) را نیز یاد بگیرید و به کمک این دو و مفاهیم موجود در آن ها وارد حیطه ی برنامه نویسی و یادگیری زبان هایی چون جاوا اسکریپت شوید.

برای یادگیری زبان های برنامه نویسی اشاره شده در بالا می توانید از دوره های آموزشی سایت کدفرند استفاده کنید

کدامhttps://codefriend.ir/2019/02/27/برای-شروع-برنامه-نویسی-کدام-زبان-ها-را-ی/

نویسنده مطلب: کدفرند(دوست برنامه نویس من)

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.