جاوا چیست؟

جاوا (JAVA) یک زبان برنامه نویسی شیءگراست که نخستین بار توسط James Gosling (جیمز گاسلینگ) در شرکت Sun Microsystems ایجاد گردید. در سال 1990 شرکت Sun Microsystems در حال توسعه نرم‌افزاری برای استفاده ابزارهای الکترونیکی بود که مسئولیت تیم، که آن را، تیم پروژه Green نامیدند، جیمز گاسلینگ بر عهده گرفت.

در سال 1991 تیم تصمیم گرفت که زبان جدید را OAK (بلوط) بنامند. علت این نام گذاری وجود درختان بلوط در محوطه اطراف ساختمان محل کار اعضای تیم Green بود. در سال 1992 تیم پروژه Green زبان جدیدی را معرفی کرد که با ابزارهای مختلف خانگی و لمسی کار می‌کرد. در سال 1993 وب جهانی توسعه یافت و زبان OAK با معرفی Applet که قابلیت‌های زیادی به کامپیوترهای متصل به وب می‌افزود، مشهور شد.

در سال 1995 زبان OAK به JAVA تغییر نام پیدا کرد و توسط Microsoft و Netscape پشتیبانی شد. از آنجا که مراسم تغییر نام در کافی شاپ برگزار شده بود و همچنین علاقه اعضای تیم Green به قهوه، یک فنجان قهوه داغ به عنوان نماد جاوا در نظر گرفته شد. معتبر‌ترین داستان درباره دلیل این نامگذاری این است که، جیمز گاسلینگ به نوعی قهوه علاقه داشت، که در جزیره‌ای به نام جاوا، که در اندونزی در جنوب شرقی آسیا است، می‌روید. کلاً زبان برنامه نویسی جاوا به سه دسته کلی تقسیم می‌شود :

  • JAVA SE یا JAVA Standard Edition برای نوشتن برنامه‌های کوچک دسکتاپی کاربرد دارد.
  • JAVA ME یا JAVA Micro Edition برای برنامه نویسی برای منابع سخت افزاری (CPU ،MEMORY) محدود، مثل موبایل و لوازم خانگی کاربرد دارد.
  • JAVA EE یا JAVA Enterprised Edition برای برنامه‌های بزرگ که معمولاً بر روی شبکه‌های بزرگ مخصوصاً اینترنت نصب و اجرا می‌شوند کاربرد دارد.
برای شما

تاریخچه جاوا

از زمان انتشار اولین نسخه جاوا (java 1.0) تا به امروز، شرکت Sun تقریباً هر دو سال یکبار نسخه‌ای جدیدی از این زبان را منتشر می‌نماید. در این نسخه تازه، معمولاً قابلیت‌های جدیدی افزوده شده و ایرادهای نسخه قبل رفع می‌شوند. نکته قابل توجه در مورد شماره گذاری نسخه‌های مختلف جاوا آن است که تا چهارمین نسخه آن شماره گذاری بصورت Java 1.x بود که x همان شماره نسخه مورد نظر می‌باشد. از نسخه پنجم به بعد شماره گذاری بصورت Java x تغییر یافت. یعنی بجای اینکه نسخه پنجم را بصورت Java 1.5 نامگذاری کنند، بصورت java 5.0 نامگذاری کردند. در ادامه به معرفی نسخه‌های مختلف جاوا بر اساس نسخه پایه‌ای آن یا همان نسخه استاندارد (Standard Edition(SE)) می‌پردازیم. این نسخه شامل همه ملزومات مورد نیاز جهت Desktop Programming می‌باشد.

ضریب اطمینان عملکرد برنامه‌های نوشته‌ شده به این زبان بالا است و وابسته به سیستم‌ عامل خاصی نیست، به عبارت دیگر می‌توان آن را روی هر رایانه با هر نوع سیستم‌ عاملی اجرا کرد و این، همان شعار جاوا است: “یک بار بنویس، همه جا اجرا کن”.

برای مطالعه مطالب بروز و جدید جاوا به وب سایت w3-farsi.com مراجعه فرمایید.

نویسنده مطلب: یونس ابراهیمی

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.