زبان‌هایی که توسعه دهندگان وب تازه کار باید یادبگیرند

شروع برنامه‌ نویسی برای توسعه دهندگان وب تازه کار کمی گیج‌کننده است. گزینه‌های مختلفی برای فراگیری زبان برنامه‌نویسی، فریمورک و پروژه‌های متن‌باز وجود دارد.جواب دقیقی برای این سؤال وجود ندارد اما تمام برنامه نویسان پروسه مشخصی را طی کرده‌اند. برای شروع بهتر است از زبان‌های ساده و پایه استفاده کنید تا پس‌ازآن وارد مراحل پیشرفته‌تر با جزئیات بیشتر شوید.

برای شما

زبان‌های برنامه‌نویسی پایه: HTML5 و CSS3

اگر تازه شروع به برنامه‌نویسی کرده‌اید،HTML و CSS گزینه‌های مناسبی هستند.HTML زبان نشانه‌گذاری است و CSS زبان سبک یا استایل. HTML مشخص می‌کند که یک صفحه وب چگونه سازمان‌دهی شود و CSS مشخص می‌کند که ظاهر آن بر روی صفحه‌نمایش چگونه باشد.HTML و CSS مکمل یکدیگر هستند و CSS باعث بهتر و تمیزتر شدن کدهای نوشته‌شده می‌شود. این دو زبان، Front-End یا توسعه سمت کاربر هستند.(دوره آنلاین و رایگان اموزش HTML5)

بعضی برنامه نویسان کار خود را با زبان‌های برنامه‌نویسی کامل مانند Python یا JavaScript شروع می‌کنند. استفاده از این زبان‌های برنامه‌نویسی اشتباه نیست ولی اگر شما تازه‌کار هستید و هنوز اطمینان کامل از قالب سایت خود ندارید، اولویت اول شما HTML و CSS خواهد بود.

این دو زبان تفاوت‌های زیادی دارند درعین‌حال مکمل هم هستند. یک وب‌سایت با زبان برنامه‌نویسی HTML به‌درستی کار خود را انجام می‌دهد ولی ازنظر زیبایی‌شناسی، زیبا نیست. یک فایل CSS هیچ سایتی را در مرورگر به ما نشان نمی‌دهد چون قالب HTML برای رندر سایت وجود ندارد.با استفاده از زبان‌های HTML و CSS ممکن است توانایی برنامه نویسی وب‌سایت‌های بسیار پیشرفته را نداشته باشید ولی با این زبان‌ها یک وب‌سایت با ظاهری خوب نوشته می‌شود.دوره آنلاین و رایگان اموزش Css3 (پیشرفته)

آخرین به‌روزرسانی زبان‌های HTML و CSS با عنوان HTML٥ و CSS٣ عرضه‌شده است. در نسخه‌های جدید، قابلیت‌های متعددی برای راحتی و زیبایی بیشتر پروژه‌ها اضافه شده است.برخی از برنامه نویسان تازه‌کار دوست ندارند کار خود را با یادگیری HTML و CSS شروع کنند و فکر می‌کنند که یادگیری این زبان‌های برنامه‌نویسی باعث خجالت آن‌ها است. بسیاری از افرادی که کار خود را با یادگیری این زبان‌ها شروع کرده‌اند بسیار موفق‌تر بوده‌اند و در مسیر حرفه‌ای خود کمتر با مسائل سخت برخورد کرده‌اند.

اگر در برنامه‌نویسی با زبان‌های HTML یا CSS به مشکلی برخورد کنید، می‌توانید در گوگل جستجو کنید و یا به انجمن‌های تخصصی مثل Stack Overflow مراجعه کنید. همچنین اگر به دنبال قطعه کدهای از پیش ساخته شده هستید تا به کارتان سرعت ببخشید، سایت codepen مجموعه بسیار خوبی از این کدها را در اختیار شما می‌گذارد.

در برنامه‌نویسی با زبان CSS استفاده از SASS و LESS به بهتر شدن وب‌سایت شما کمک می‌کند.LESS از فریم ورک های CSS است و از طریق روش‌هایی مثل متغیرها و حسابگرها قابلیت‌های CSS را بیشتر می‌کند.SASS یک‌زبان پیش پردازنده CSS است، می‌توان SASS را یک روش توسعه‌یافته از کد نویسی CSS با سینتکس به‌حساب آورد.

توضیحات پیچیده بالا نگرانتان نکند، شما تازه‌کار هستید و تازه شروع به یادگیری زبان برنامه‌نویسی CSS کرده‌اید، پس از یادگیری CSS به‌راحتی می‌توانید مفاهیم SASS و LESS را درک کنید. استفاده از SASS در محیط CSS مفیدتر و کارآمدتر است، یادگیری آن‌هم از LESS آسان‌تر بوده و سایت‌های بیشتری از این زبان پشتیبانی می‌کنند.(دوره آموزش sass به صورت فشرده (رایگان)).

جاوا اسکریپت  JavaScript/ES٦

زبان برنامه‌نویسی دیگری که بسیاری از برنامه نویسان توسعه دهندگان وب تازه کار از آن برای طراحی صفحات وب استفاده می‌کنند،JavaScript است. این زبان در دو دهه اخیر، بسیار مورداستفاده برنامه نویسان بوده است و با استفاده از JavaScript برنامه نویسان می‌توانند صفحاتی با افکت‌های پویا بسازند.

با استفاده از JavaScript شما می‌توانید منوهای کشویی، پنجره‌های مودال، صفحات چرخشی و مدل‌های متفاوت دیگری برای وب‌سایت خود بسازید. در آخرین به‌روزرسانی CSS٣، با استفاده از محیط توسعه نرم‌افزار آزاد DEV می‌توان قابلیت‌های JavaScript را بازسازی کرد. البته این به معنای جایگزینی CSS٣ به‌جای JavaScript نیست، بدون شک CSS٣ دارای کمبودهای زیادی است.

آخرین ورژن JavaScript، ES٢٠١٥ نامیده شده که مخفف ECMAScript ٢٠١٥ است. ECMAScript درواقع همان زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت است، ECMAScript از جاوا اسکریپت پیچیده‌تر و سخت است چون قابلیت‌های جدیدی به آن اضافه‌شده و اگر مفاهیم پایه جاوا اسکریپت را درک کنید می‌توانید ES٢٠١٥ را هم بفهمید. نسخه فعلی جاوا اسکریپت تمامی نسخه‌های آینده را هم پشتیبانی خواهد کرد.(دوره آموزش رایگان ES6 (اکما اسکریپت))

جاوا اسکریپت به‌عنوان زبان اول بسیاری از برنامه‌نویس‌ها استفاده می‌شود. البته جاوا اسکریپت مخالفانی هم دارد که آن را تنها زبانی برای نوشتن اولیه برنامه‌ها می‌دانند. اگر از زبان برنامه‌نویسی جاوا برای نوشتن وب‌سایت خود استفاده می‌کنید Node.js را فراموش نکنید.(دوره جامع آموزش NodeJs (کامل))

جاوا اسکریپت زبان برنامه‌نویسی خوبی است ولی بعضی برنامه‌نویس‌ها هیچ‌وقت به فکر استفاده از آن با چارچوب نرم‌افزاری نود جی اس نمی‌افتند.برای یادگیری مبانی جاوا اسکریپت می‌توانید از تنظیم متغیرها، ایجاد حلقه‌ها، توابع و روابط منطقی شروع کنید. یادگیری مفاهیم اولیه جاوا اسکریپت، نه‌تنها در استفاده از زبان جاوا اسکریپت مفید است بلکه در استفاده از سایر زبان‌های برنامه‌نویسی هم به کار می‌آید.

انتخاب بین PHP, Ruby یا Python

از زبان‌های محبوب برنامه نویسی backend به شمار می‌آید. در سال‌های گذشته برنامه نویسان از Perl/CGI استفاده می‌کردند که تقریباً در حال منسوخ‌شدن است.ترند های دنیای فناوری هرروز تغییر می‌کنند پس توجه به نیازهای بازار و صنعت برای یادگیری زبان برنامه‌نویسی مناسب، مهم است.(دوره های آموزش صفر تا صد php و آموزش جامع پایتون)

زبان برنامه‌نویسی PHP، زبانی نسبتاً قدیمی بوده که مخصوص برنامه نویسان وب‌سایت نوشته‌شده است، نکته جالبی که در تاریخچه این زبان وجود دارد این است که PHP قرار نبوده که به یک‌زبان برنامه‌نویسی تبدیل شود.

پس از گذشت سال‌ها، محیط PHP رشد کرده و امروز پروژه‌های مختلفی مانند وردپرس، جوملا و مجنتو بر پایه زبان PHP نوشته شده‌اند. و این یعنی حداقل یکبار به PHP نیاز پیدا کرده‌اند.دو زبان محبوب دیگر، Ruby و Python هستند، یادگیری این زبان‌ها هم نسبتاً آسان است و از آن‌ها می‌توان برای پروژه‌های غیر وب نیز استفاده نمود.

نمی‌توان گفت میان زبان‌های نام‌برده، کدام‌یک را باید اول آموخت، هر سه زبان برای یک برنامه‌نویس وب حرفه‌ای، ضروری هستند.اگر می‌خواهید یک توسعه دهنده Front-End باشید، نیازی نیست این زبان‌ها را یاد بگیرید ولی اگر می‌خواهید یک آشنایی مقدماتی با back-end پیدا کنید باید زبان PHP را بیاموزید.

همه زبان‌های نام‌برده، کاملاً رایگان و open source هستند. برای هر فریم ورک های متعددی ارائه‌شده‌اند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به‌سرعت پروژه خود را بنویسید.PHP زبان اصلی فریمورک Laravel ، Ruby زبان اصلی فریمورک Rails و Python هم زبان اصلی فریمورک Django است.(دوره های آموزش لاراول و جنگو در وب سایت کدفرند)

بهترین راه برای پیدا کردن زبان مناسب خودتان تمرین کردن و امتحان کردن است. برای بهتر شدن و تبدیل‌شدن به یک برنامه‌نویس خوب، باید دست‌به‌کار شوید و با زبان‌های مختلف کد نویسی کنید. تا وارد کاری نشوید و دست‌های خود را به کار آلوده نکنید نمی‌توانید مشکلات را لمس کنید و آن‌ها را حل کنید.

یادگیری دیتابیس sql و ساختار آن

SQL زبانی سطح بالا مبتنی بر زبان‌های برنامه‌نویسی سطح پایین و جبر و ریاضیات است. پایگاه‌های مدیریت داده‌های متن‌باز، نظیر MySQL و PostgreSQL به SQL قدرت می‌دهند.بیشتر موتورهای DB با کدهای SQL سازگار هستند، پس اگر زبان SQL را یاد بگیرید باید در پایگاه داده‌ها از آن استفاده کنید. بهترین و محبوب‌ترین پایگاه مدیریت داده‌ها برای تازه‌کارها MySQL است. این زبان معمولاً با استفاده از موتورهای جستجو از پروژه‌های CMS مثل ورد پرس پشتیبانی می‌کند.

اگر می‌خواهید به یک برنامه‌نویس بسیار حرفه‌ای تبدیل شوید و برنامه‌نویسی را به‌عنوان شغل اصلی خود انتخاب کنید، یادگیری SQL شمارا چندین گام جلوتر می‌برد، اما اگر می‌خواهید از پس برنامه‌نویسی یک صفحه وب بربیایید، یادگیری اصول اولیه این زبان کافی است.(دوره آموزش دیتابیس و MySql (کامل).

https://codefriend.ir/2020/04/20/زبان%e2%80%8cهایی-که-توسعه-دهندگان-وب-تازه-کا/

نویسنده مطلب: کدفرند(دوست برنامه نویس من)

منبع مطلب

به فکر سرمایه‌گذاری هستی؟

با هر سطحی از دانش در سریع‌ترین زمان با آموزش گام به گام، سرمایه گذاری را تجربه کن. همین الان میتونی با لینک زیر ثبت نام کنی و ۱۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملاتی داشته باشی

ثبت نام و دریافت جایزه
ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.